Türkiye’nin araba sevdası

Kategori: Uncategorized - 5.003 viewsYorum Yazın
Türkiye’nin araba sevdası

Türkiye’nin araba sevdası

 

Hepimizin ortak tutkusu otomobil. Ülkemizin otomobille tanışması konusunda Sabah Gazetesi yazarı Ufuk Sandık ilginç bir yazı yayınladı: Türkiye’nin araba sevdası!. Bu yazıdan bir bölüm şöyle.

İstanbullular otomobille Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde tanıştı. Bunun nedeni ise II. Abdülhamid’in güvenlik nedeniyle, otomobil kullanılmasına izin vermemesi.

Türkiye’de ilk otomobilin kimin tarafından getirildiği ve kullanıldığıyla ilgili resmi bir kayıt yok. Ancak, İstanbulluların otomobille Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde Sultan II. Abdülhamid döneminde tanıştığı tahmin ediliyor. Söylentilere göre, İstiklal Caddesi’nde bir dükkanın vitrininde sergilenen otomobil, İstanbulluların büyük ilgisini çekmiş. Ancak, otomobillerin İstanbul yollarına çıkması için bir süre beklemek gerekmiş. Bunun nedeni ise güvenlik… 1905’te Yıldız Hamidiye Camii çıkışında bombayla öldürülmeye çalışılan II. Abdülhamid, bu olaydan dolayı, trafiğe motorlu araçların girmesine, kendi saltanatının sonuna kadar izin vermemiş. Ancak, o tarihten önce büyükelçiler, sadrazamlar gibi devlet adamları çoktan otomobil kullanmaya başlamışlar. İlk benzinli otomobilin daha sonra Basra milletvekili olan Züheyrzade Ahmet Paşa tarafından 1895 yılında Türkiye’ye getirildiği söyleniyor. Otomobilin İstanbul’da halk arasında vitrine çıktığı yer ise Fenerbahçe olmuş. Danıştay üyesi olan Paşa’nın Kalamış’taki köşkünün önündeki Renault-Landaulet marka otomobili çok yoğun ilgi görmüş. Bir başka bilgiye göre ise Türkiye’ye ilk otomobili getiren kişi Muzika-i Hümayın’dan Kaymakam Stavrolu’dur. Otomobil İtalya’dan getirtilmiş. Sayıları az da olsa otomobiller İstanbul ve diğer kentlerde kullanılmaya başlamış. Ancak, dönemin yolları otomobiller için uygun değildi. Bu yüzden sıkça kazalar yaşanıyordu. Ayrıca, klasik at arabalarına alışmış, daha önce böyle bir taşıtla tanışmamış olan halk, önlerine hızla çıkan bu otomobilleri görünce büyük bir şaşkınlık ve korku yaşıyordu.

 

Yazının tamamını okuyun! http://bit.ly/1OVAzLt

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN