Sileceklere bakım zamanı

Kategori: Aksesuar / Oto yıkama - 26.642 viewsYorum Yazın
Sileceklere bakım zamanı

Adeta servet ödeyerek satın alınan otomobillerin çok önemsiz gibi görünen bir parçasıdır silecekler. Oysa otomobilin bütün prestijini yok edebilir. Kötü bir silecek camda oluşturacağı minör bazen de majör çiziklerle amiyane tabirle otomobilin bütün karizmasını da çizebilir.

Silecekler otomobil yatırımınız koruyan önemli parçalardır

Silecekler otomobil yatırımınız koruyan önemli parçalardır

Otomobilin iç ve dış yüzey temizlik, bakım ve koruması gibi sileceklerin de bakım ve korumasının yapılması gerekir. Bu konuda silecek lastiklerini değiştirmek elbette bir çözümdür. Siz silecekleri değiştirinceye kadar camınızda çizikler oluşabilir. O nedenle basit birkaç öneriyle silecekleri koruma altına alabilirsiniz.

Öncelikle silecek lastiklerinizin deterjanlı  suyla temas etmesini önleyin. Yalnıza suyla yıkayın.

Silecek lastiklerinizin kuru iken bir bezle, ıslak mendille veya alkol ve benzeri ürünlerle asla silmeyin.

Silecek lastiklerinin fabrika çıkışında üzerinde yer alan kaydırıcı ve koruyucu katmanlar aynı zamanda camınızın çizilmesini engeller. Özellikle grafit esaslı koruyucu katmanın bez, deterjanlı solüsyonlarla temizlenmesi, hatta elle silinmesi bile bu yüzeye zarar verebilir. Çok hassas olan grafiti yüzeyi ılık su ile ve silmeden temizlemek gerekiyor.

Silecek lastiği üzerinde biriken küçük toz ve zerrecikler de lastik ve cam arasına girerek camın çizilmesine yol açıyor. Bunu engellemek için zaman zaman ılık su ile lastikleri temizlemek yeterlidir.

Silecek lastiği üzerindeki grafit tozu elinize siyah bir madde bulaşmasına neden olur. Bu durum lastiğin eskidiği, tozlandığı anlamına gelmez. Tam tersi bu siyah tozlu madde silecek lastiğini korumaktadır. Sakın bu maddeye silerek temizlemeye çalışmayın. Sileceğe büyük zarar vermiş olursunuz.

Bir de basit öneri veriyoruz. Eğer silecek lastiğinizin koruyucu yüzeyi zedelenmiş veya yıpranmışsa ve lastiği değiştirecek yeterli zamana sahip değilseniz hemen bir kurşun kalem ucu alıp (tercihen 2B), toz haline getirip lastik sileceğin cama temas eden yüzeyine elinizle iyice yedirin. Sonra suyla artık tozları temizleyin. Silecek lastiğiniz yenilenmiş olur.

Silecek lastiğinizi sık sık kontrol edin. Yoldan gelen zift, böcek, haşerat, toz, çamur, reçine, bitki parçaları gibi zararlı maddelerin silecek yüzeylerine yapışmasına engel olun. Unutmayın, silecekleriniz bakımsız ise camınız çizik içinde kalacaktır. Camı değişmiş bir araç orijinalliğini kaybetmiş olacağından gözünüz gibi baktığınız otomobiliniz gözlerinizin önünde orijinalliğini ve değerini yitirebilir.

Silecek bakımı için car care istasyonlarına başvurabilirsiniz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN