Motor yıkama evde yapılabilir mi?

Kategori: Motor temizleme - 22.040 viewsYorum Yazın
Motor yıkama evde yapılabilir mi?

Motor yıkama aracın sağlıklı çalışması için gerekli car care uygulamaları arasında yer alıyor. Motor yıkama sistemleri ile otomobilinizi 3 yaş hatta 5 yaş genç görünüme ve performansa kavuşturmak mümkün olabilir! Aracınızın motorunda bir mucize yaşamak için doğru yerdesiniz! Yüz binlerce araç sahibinin otomobil yatırımını korumasını destekleyen ünlü car care markaları  kalıcı temizlik ve koruma için, size özel hediye niteliğindeki önerileri, çok geç kalmadan denemenizi istiyorlar. Bu makaleyi okuyanların yüzde 80’i motor temizleme yapanların tercihi, yüz binlerce kişi tarafından denenmiş diğer önerileri de inceleme şansını yakalıyor!  Motor temizleme olarak car care merkezlerinde yapılan işlem profesyonel bilgi, ekipman ve kimyasal ürün gerektiriyor. Bu yazıda evde motor yıkama nasıl yapılır sorusu için ipuçları veriyoruz.

Motor yıkama nasıl yapılır?

Yıkama fiyatları sizin için yüksek olabilir. Motor temizleme fiyatı bütçenizi zorlayabilir. Motor temizleme ürünleri elinizde olmayabilir. Basit yöntemlerle motor temizleme nasıl yapılır öğrenmek ister misiniz? Motor yıkarken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevaplarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Motor dışı temizleme ile işe başlamak gerekiyor. Bilinen inancın aksine motorların üzerindeki yağ ve kirlerin temizlenmesi yani estetik görünmesi çalışma düzenine olumlu etki eder. Motor temizleme yalnız estetik kaygılarla yapılmaz.

Bir motor estetik olarak temizlendiğinde daha verimli soğutulur, rulmanlar ve kasnak gibi şeylerde daha az yıpranır, sızıntıları dışarıda bırakırsınız ve filtrenize kirli partikülleri emme şansınız azalır.

 

Motor içi yıkama

Yapmanız gereken ilk şey, suyun yeterince buharlaştığı sıcak bir günde bunu yaptığınızdan emin olmaktır. Suyu, gitmek üzere tasarlanmamış olabilecek yerlere sokacaksın, bu nedenle kuruma yeteneği esastır.

Motor yıkamaya başlamadan önce mutlaka negatif (-) akü kutup başının çıkarılması gerekiyor. Aracınızın elektronik donanımı zarar görmesin istiyorsanız ve şifrelerini bilmiyorsanız bu işleme akü yedeklemesi olmadan yapmayın.

Motor yıkama için yıkama aparatı veya  makinaları  sahibi değilseniz en azından bir bahçe hortumuna ihtiyacınız var. Motor yıkama tabancası sahibi iseniz de ne alâ!

Öncelikle tüm hassas elektronik parçaları maskeleyin. Plastik torba veya maskeleme bantları kullanabilirsiniz. Çünkü zararları arasında başta geleni aracın beyni dediğimiz ana kartının su alarak oksidasyonu ve işlev göremez hale gelmesi oluyor. Bu parçalara doğrudan su püskürtmek zarar verebilir.

 

Motor yağ sökücü

Bir sprey marifetiyle aldığınız motor yağ temizleyiciyi motorun yağlı yüzeylerine püskürtün. Oto marketlerde ilacı olarak bulabilirsiniz. Yumuşak bir naylon fırça kullanarak, vana kapağının etrafında olduğu gibi daha sıkışmış alanları çalkalamak için kullanabilirsiniz ve ısı kalkanı ve emme manifoldu üstündeki metal parçalar üzerinde bir alüminyum fırça kullanabilirsiniz. Kirin zaten kalktığını göreceksin. Bir sonraki aşama için yağ gidericinin kurumuş olmadığından emin olun.

Evet, buharlı yıkama yapmıyoruz ama motor yüzeyinde yağ ve kir kalmamasını da sağlamalıyız. Bu aşamada motor yıkama spreyi, motor temizleme köpüğü, motor yağı temizleme spreyi kullanabilirsiniz. Eğer bir de motor temizleme fırçası sahibi iseniz profesyonelliğe yaklaşıyorsunuz demektir.

Pazarda motor yıkama deterjanı olarak hazır satılan ürünleri de deneyebilirsiniz.

 

Motor alt yıkama

Şimdi motor alt yıkama zamanı. Motor bloğunun altına güç yıkama veya püskürtme başlayabilirsiniz. Önce öne kadar, ardından güvenlik duvarı isabetine devam edin ve spreylerinizin hareket etmesini önleyin, böylece kolayca ortaya çıkmayacak olan köşe ve cırcır bölgelerine fazla su zorlamazsınız.

Motor alt yıkamayı yukarıdaki gibi basınçlı su ve motor temizleme kimyasalı ile yaptıktan sonra korozyona uğramış bölgeler varsa onlarla ilgilenebilirisiniz. Çelik bir fırça kullanarak yüzeydeki pası temizleyin ve görünümünü yenilemek için yüksek sıcaklıklı bir egzoz boyası kullanın.

Fazla su ve kirin temiz bir bezle silinip tüm plastik parçalara besleyici ve parlatıcı kimyasallar, silikon uygulayın. Sonra akü negatif kutup başını tekrar takabilirsiniz. Motorunuzun tam olarak kuruduğundan emin olmadan çalıştırmayınız. Aksi halde tekleme ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Sorunları yaşamamak için özellikle alternatöre sürekli olarak su sıkmayın, elektronik parçaları mutlaka maskeleyin.

 

Dizel motor yıkama

Dizel motor yıkama nasıl yapılır? Dizel araçlarda buji yuvalarına su dolması gibi bir sorun yaşanmasa da elektronik parçaların  koruma altına alınması önem taşıyor.

Motor temizliği ile kötü kokulardan, tozdan, kirden, yağ, antifriz, atf  kalıntılarından motorunuzu kurtarabilirsiniz. Aracınızın motoruna nefes aldırırsınız.

Motor temizliği aracın motorunun daha iyi soğumasına katkı sağlar. Satışında kolaylık verir. Motor parçaları temizleme aracın motorunun sağlıklı çalışmasında etkilidir. Çünkü parçalar üzerindeki hava akışını artırır.

Üstelik ücreti de size kalır! Motor yıkama ne kadar? Bu soru sizin için anlamını yitirir.

 

Motor yıkama video

Motor yıkama nasıl yapılır konusunda faydalanabileceğiniz videoyu aşağıda veriyoruz.

 

Profesyonel motor temizleme

Car care istasyonlarında motor temizleme yöntemleri profesyonel olarak uygulanıyor. Evde motor yıkamak yerine aracınıza daha iyi bir yatırım için motor temizliği konusunda car care merkezlerine uğrayabilirsiniz.

 

Motor temizleme ve koruma ürünleri

motor yıkama fiyatları

motor enjektör temizleme - motor yıkama sıvısı - motor yıkama ücreti - oto motor yıkama ilaçları - motor yıkama ne kadar - motor yıkama tabancası - motor jant temizleme - motor yıkama deterjanı - motor yıkama makinaları - motor parçaları temizleme - motor yıkama sorunları - motor yıkama ürünleri - motor temizleme yöntemleri - apex motor yıkama tabancası - motor temizleme ve koruma ürünleri - motor yıkama köpüğü - motor dışı temizleme - motor yıkama video - motor yıkama makinası - motor yıkama ilacı

Motor temizleme ürünleri

Motor temizleme ve koruma ürünleri hakkında detaylı ve güncel bilgilere sitemizde ulaşabilirsiniz.

 

Motor temizleme ürünleri 

  • Motor yıkama spreyi
  • Motor temizleme köpüğü
  • Motor yağı temizleme spreyi
  • Motor temizleme fırçası
  • Motor yıkama deterjanı
  • Motor temizleme katkısı
  • Motor yıkama ilacı (oto motor yıkama ilaçları)
  • yıkama köpüğü

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Motor yıkama evde yapılabilir mi? (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. […] motor temizleyici sprey (Araç motor temizleyici sprey) kullanmadan önce motoru yıkamak gerekiyor. Motoru yıkamak evde yapılabilir mi? Araba çalışıyorsa, kaputu yukarı kaldırın […]

  2. […] Motor Yıkama ve Koruma […]

YORUM YAZIN