Mikrofiber bez nedir?

Kategori: Oto yıkama - 11.882 viewsYorum Yazın
Mikrofiber bez nedir?

Mikrofiber bez nedir sorusu car detailing olarak bilinen otomobil temizlik ve parlatma işlemleri için vazgeçilmez bir malzemedir. Mikrofiber bez nedir bilinmediğinde otomobilin boya yüzeylerini n çizilmesi sonucunu doğurabilir. Bu da araç yatırımınızın değerini kaybetmesi ve yeni görünümünü yitirmesi anlamına geliyor. Bu yazıda Mikrofiber bez nedir sorusu altında mikrofiber bez ne işe yarar, mikrofiber bez fiyatları, mikrofiber bez markaları yer alıyor.

Mikrofiber bez nedir?

Mikrofiber, polyester ve poliamid olmak üzere iki elyafı birleştiren insan yapımı bir malzemedir. Polyester malzemenin mukavemetini ve dayanıklılığını verir, poliamid kumaşın çok emici ve çabuk kurur olmasını sağlar.

Mikro fiber kumaş, çok küçük ipliklerden oluşan sentetik bir örgü fiberdir. Bez, hissedemeyeceğiniz kadar mikro düzeyde hem yumuşak hem de aşındırıcıdır. Çok sayıda küçük elyaftan yapıldığından çok emicidir, ancak bir güderi gibi neredeyse kuru olarak sıkılabilir. Sentetik olduğu için toz, kir ve böcekleri iyi tutar, ancak kumaşa çok az emilerek kolayca durulanır.

Bir mikrofiber, çok küçük bir sentetik elyaftır. İnsan saçı çapının yaklaşık 1 / 100’üdür. Lif, iki malzemenin bir karışımından yapılır: polyester ve poliamid.

Mikrofiber bez özellikleri

Otomobil yıkama ve temizliğinde mikrofiber bez kullanılması pek çok faydayı beraberinde getirir. Otomobil temizliğinde kullanılan mikrofiber havlu nedir?

Mikrofiber bez çeşitleri nelerdir? Farklı mikrofiber türleri oluşturmak için polyester ve poliamid farklı oranlarda harmanlanır. Bu, benzersiz uygulamalar için daha geniş bir mikrofiber havlu yelpazesiyle sonuçlanır. Havlu karışım oranını ürün açıklamasına bakarak not edebilirsiniz. Oran genellikle, polyesterin poliamide oranını gösteren 90/10 veya 75/25 olarak ifade edilir.

Mikrofiber bez çeşitlerini oluşturan bir öge de yoğunluktur. Farklı mikrofiber havluların bir başka önemli ayırt edici yoğunluğu. Mikro fiberler ne kadar yoğun olursa, o kadar fazla emebilir ve genellikle daha pahalıdır. Bir mikrofiber bezin yoğunluğu, metrekare başına gram cinsinden (GSM) gösterilir. Bu, farklı havluları karşılaştırmak için kullanabileceğiniz bir tekdüzelik yaratır. Örneğin, eğer 16 × 16’lık bir kumaş 500 GSM ise, bunun anlamı kumaşın metrekaresi 16 × 16 kumaşın değil, 500 gramdır.

Mikrofiber bez ne işe yarar?

Mikrofiberlerin en büyük yararı kir çeken ve sıvıları emen etkinlikleridir. Mikrofiberler her bir tel üzerinde yıldız şeklinde bir yapıya sahiptir ve bu temizlik için mükemmeldir. Mikrofiber havlular ultra yumuşak, aşındırıcı olmadıkları için susuz araç yıkamalarında kullanılabilirler.

Mikrofiber havlular arabaları çizer mi? Hayır, doğru kullanılırsa aracınızı çizmemelidir. Aracınıza uygulamadan önce kumaşınızdaki küçük yabancı parçacıklara dikkat edin.

mikrofiber bez-en iyi mikrofiber bez hangisi-mikrofiber bez araba-mikrofiber güderi bez-mikrofiber havlu bez-mikrofiber bez fiyatları-mikrofiber bez markaları-gojo mikrofiber bez-golden sun mikrofiber bez-ceymop mikrofiber bez-cif mikrofiber bez-cornex mikrofiber bez-ersağ mikrofiber bez fiyatı-superclean microfiber bez-onton mikrofiber bez-zanix mikrofiber bez-parex mikrofiber bez 4 lü-perla mikrofiber bez-polikur mikrofiber güderi bez-pozitif mikrofiber bez-royal mikrofiber bez-scotch brite mikrofiber bez 4 lü-spark mikrofiber bez fiyatları-technolog mikrofiber bez fiyatları-tupperware mikrofiber bez seti-3m mikrofiber bez-elyaf bez-mikrofiber bez nedir-mikrofiber bez çeşitleri-mikrofiber bez özellikleri-mikrofiber kağıt bez-mikrofiber bez ne işe yarar-mikrofiber bez kullanımı-mikrofiber bez nasıl temizlenir-fiber bez nasıl temizlenir-mikrofiber bez temizliği-mikrofiber bez toptan-mikrofiber bez nerede satılır-a101 mikrofiber bez-fiber bez toptan-mikrofiber bez bim-mikrofiber bez fiyatları toptan
Mikrofiber bez kullanımı

Mikrofiber bez kullanımı

Mikrofiber bez kullanımı aracınız üzerindeki kir, toz ve zerrelerle böcek kalıntılarını temizlemede en ideal çözümdür. Aracınızdaki en küçük kir ve toz parçalarını bile temizlemek için elyaf bez mükemmel bir çözümdür.

Arabanızı temiz tutmak zaman alıcı ve pahalı olabilir. Otomatik araç yıkama yerindeki hatlar yoğun zamanlarda uzundur, bu da aracınızı temiz tutmak için bir saat veya daha fazla bir süre boyunca bekleyebileceğiniz anlamına gelir. Fotoselli araba yıkamaları arabanızı çok iyi temizlemez, bu nedenle arabanızı yıkamak için ödediğiniz para, ihtiyacınız olan kaliteyi almaz.

Oysa mikrofiber yani elyaf bez kullanarak araba nasıl yıkanır? Mikrofiber bezler, küçük tellerden oluşan sentetik bir malzemedir. Her iplikçik, bir insan saçı çapının yaklaşık % 1’idir ve ultra emici bir materyal oluşturmak için sıkıca dokunabilir.

Teller naylon, Kevlar ve polyester gibi liflerden yapılmıştır ve son derece güçlü ve dayanıklıdır, bu da otomotiv kullanımları için idealdir. Yüzeydeki tozu ve kiri bulaştıran diğer birçok doğal ve sentetik kumaşın aksine kiri ve tozu liflerine çeker.

Mikrofiber bez araba yıkamada nasıl kullanılır?

Mikrofiber bez ile araba nasıl yıkanır? Evde kendi kendinize yapabileceğiniz araba yıkama tarifini veriyoruz.

Aracınızı yıkamak için bir yer seçin. Arabanızı ıslatmak, yıkamak ve işiniz bittiğinde durulamak için bol miktarda su kaynağına erişmeniz gerekir.

Mümkünse gölgeli bir yer bulun. Doğrudan güneşi durulama şansını yakalamadan önce araba yıkama sabunu boyasının üzerine kurutabilirsiniz.

Gölgeli yerler mevcut değilse, kuruma sorunlarını önlemek için arabanızın daha küçük alanlarını yıkayın.

Kovalarınızı suyla, tercihen ılık suyla doldurun, ancak soğuk su yeterli olacaktır. Araç yıkama köpüğü hazırlamak için talimatlara göre araba yıkama şampuanını ekleyin. Suyun kabarması için karıştırın.

Hazırlanmaya devam ederken, kovadaki mikrofiber yıkama bezini ıslatın.

Gevşek kirleri gidermek için dış yüzeyi suyla yıkayın. Tüm camlara ve tekerleklere sahip tüm araca su uygulayın, kir biriken alanlara özel dikkat gösterin.

Mikrofiber havlu bez kullanarak araba nasıl yıkanır?

Her paneli özel otomobil yıkama kimyasalı kullanarak mikrofiber bezle silin. Arabanın tepesinden başla ve aşağıya in. Özellikle kirli paneller varsa, en sonda saklayın.

 Bir seferde bir paneli tamamen yıkayın. Doğrudan güneş ışığına maruz kaldıysanız veya dışarıdaki sıcaklık ılıksa, sabunun boyaya kurumadığından emin olmak için bir anda daha küçük alanları yıkayın.

Artan yüzey alanı için açık el kullanın. Mümkün olan en kısa sürede en fazla yüzey alanını kaplamak için beze geniş, açık bir el kullanın. Kir, sadece yüzey üzerinde bulaşmaz, mikrofiber bezin liflerinde toplanır.

Silecek lastiklerini ve kolları bezle temizleyin. Mikrofiber bezinizi düzenli olarak durulayın. Ne zaman kirli bir alanı silerseniz, bezinizi sabunlu suyla yıkayın. Aracınız gerçekten kirliyse, işi bitirmek için birden fazla bez kullanmanız gerekebilir.

Tekerleklerinizi en son yıkayın. Kir, kir ve fren tozu tekerleklerinizde bir miktar birikebilir. Son yıkayınız ki, yıkama suyunuzu kirletmeyecek ve boyayı çizecek bir grup aşındırıcı kir ile kirlenmeyeceksiniz.

Aracınızı temiz suyla iyice durulayın. Temiz su dolu bir hortum veya kova kullanarak aracınızı yukarıdan aşağıya doğru yıkayın. Tavan ve pencerelerle başlayın, durulama suyunda artık kabarcıklar görünmeyene kadar durulayın.

Her paneli iyice durulayın. Kalan herhangi bir sabun kuruduğunda boyada kalıntı veya izlere neden olabilir.

Aracınızı mikrofiber bezlerle kurulayın. Aracınızın dışını her parçasını temiz bir mikrofiber bezle silin . Bezi temiz suyla iyice ıslatın ve elinizden geldiğince sıkın. Bu aslında mikrofiber bezlerin en çok emici olduğu durumdur.

Her bir paneli ve pencereyi üstten başlayarak ayrı ayrı silin. En fazla yüzey alanını kapamak için açık bir el kullanarak bezi silerken mümkün olduğunca açık tutun. Tıpkı bir güderi gibi, onu sıktıktan sonra ve en iyi emiciliğinde bez hemen hemen kurur.

Kirlendiğinde bezi durulayın. Bez artık kirlerden kirlenirse, temiz suyla iyice durulayın. Bu bez üzerinde sabunlu su kullanmayın, aksi takdirde kuruduğunda arabanıza izler çıkar. Alt panelleri ve tekerlekleri uzun süre koruyarak, arabadan aşağıya inin.

Mikrofiber bez nasıl temizlenir?

Fiber bez nasıl temizlenir sorusunun doğru karşılıkları yapılmazsa aracınıza zarar verebilirsiniz. Mikrofiber bez nasıl temizlenir? Mikrofiber bez temizliği bazı özel ilgiler ve uygulamalar gerektiriyor.

Biri camlar, biri jantlar, biri de araba gövdesi gibi farklı amaçlar için farklı havlular kullanıyorsanız, bunları ayrı ayrı yıkamak idealdir. Bunları ayrı yıkamak, çapraz bulaşmayı önler. Ancak, bu her zaman pratik değildir, bu nedenle bunları birlikte yıkayacaksanız, havlularınızı ılık suya önceden batırmanız gerekir.

Havluları çamaşır makinesine yerleştirin ve sıvı deterjan ekleyin. Özellikle mikrofiber havluları yıkamak için tasarlanmış bir mikrofiber yıkama solüsyonu kullanabilirsiniz.

Bazı insanlar da mikrofiber bezi düzenli bir deterjanla yıkamayı önerir, ancak 1/2 bardak beyaz sirke ekler. Beyaz sirke balmumu temizlerken deterjan sirke kokusundan kurtulur.

Mikrofiber bez temizliği sırasında yumuşatıcı kullanmayın. Bir yumuşatıcı, havlu liflerini yumuşatmak için bir maddeyle kaplar, ancak havluların statik yükünü kaybetmesine neden olur.

Mikrofiber havlularınızı yıkadıktan sonra, artık kuruma zamanı geldi. İsterseniz hava kurutması yapabilirsiniz, ancak çok havluya sahipseniz, mikrofiber havluların kurutulması için adım adım kılavuzumuz size ihtiyacınız olan tüm bilgileri verecektir.

Kurutma işleminden sonra havlularınızı katlamak genellikle iyi bir fikirdir. O zaman bir sonraki kullanımınıza kadar plastik saklama kabına koymalısınız. Bu, kullanımlar arasında herhangi bir kirlenmeyi önleyecektir.

Mikrofiber havlular yere düşerse, yıkamaya koymak daha iyidir. Mikrofiberin güçlü yükü kiri çeker ve bu kir çoğu zaman havluya yapışabilir. Bu daha sonra arabanızı çizebilir veya zarar verebilir.

Mikrofiber havluları deterjanla yıkayabilir miyim? Evet, bir deterjan kullanabilirsiniz ama yok değil yumuşatıcı kullanın. Bir kalıntı bırakma eğiliminde olduklarından, toz deterjan kullanmaktan kaçının. Burada daha fazlasını görün

Mikrofiber kağıt bez

Mikrofiber bezler mikrofiber kağıt bez olarak da anılıyor. Bu yeni yükseltilmiş mikrofiber havlular, inç kare başına 200.000’den fazla lif şeridine sahiptir. Bu Ultra Mikrofiberin bir teli, ipekten 10 kat daha ince ve insan saçından 100 kat daha küçüktür. Günümüzde mevcut diğer Mikrofiber veya geleneksel kumaşlardan daha yumuşak, daha ince ve daha emicidir. Ve neminin ağırlığının yedi katı kadar emer.

Bu mikrofiber havluların herhangi birinin bakımı kolaydır. Bezi çamaşır makinesinde, Pinnacle Micro Rejuvenator veya Micro Restorer gibi bir mikrofiber deterjanla yıkayın. Giysi kurutucuda düşük ısıda kurutulur.

Mikrofiber bez markaları

Ülkemizde üretilen mikrofiber bez markaları olmakla birlikte en iyi mikrofiber bez hangisi sorusuna kullanım alanına göre farklı cevaplar verilebilir.

Ülkemiz otomobil marketlerinde bulunabilen araç temizlik ve ev temizliğinde kullanılan markaların bazıları aşağıdaki listede yer alıyor.

 • Gojo mikrofiber bez
 • Golden sun mikrofiber bez
 • Ceymop mikrofiber bez
 • Cif mikrofiber bez
 • Cornex mikrofiber bez
 • Ersağ mikrofiber bez fiyatı
 • Superclean microfiber bez
 • Onton mikrofiber bez
 • Zanix mikrofiber bez
 • Parex mikrofiber bez 4 lü
 • Perla mikrofiber bez
 • Polikur mikrofiber güderi bez
 • Pozitif mikrofiber bez
 • Royal mikrofiber bez
 • Scotch brite mikrofiber bez 4 lü
 • Spark mikrofiber bez fiyatları
 • Technolog mikrofiber bez fiyatları
 • 3m mikrofiber bez

En iyi mikrofiber bez hangisi?

En iyi ve en kaliteli mikrofiber bez markalarından bazıları AutoGeek, Chemical Guys, The Rag Company ve Amazon Basics’dir.

Ülkemizde üretilen mikrofiber güderi bez markalarının da kalitesi dünya standartlarında bulunuyor. Mikrofiber havlular arabaları çizer mi? Hayır, doğru kullanılırsa aracınızı çizmemelidir. Aracınıza uygulamadan önce kumaşınızdaki küçük yabancı parçacıklara dikkat edin.

mikrofiber bez-en iyi mikrofiber bez hangisi-mikrofiber bez araba-mikrofiber güderi bez-mikrofiber havlu bez-mikrofiber bez fiyatları-mikrofiber bez markaları-gojo mikrofiber bez-golden sun mikrofiber bez-ceymop mikrofiber bez-cif mikrofiber bez-cornex mikrofiber bez-ersağ mikrofiber bez fiyatı-superclean microfiber bez-onton mikrofiber bez-zanix mikrofiber bez-parex mikrofiber bez 4 lü-perla mikrofiber bez-polikur mikrofiber güderi bez-pozitif mikrofiber bez-royal mikrofiber bez-scotch brite mikrofiber bez 4 lü-spark mikrofiber bez fiyatları-technolog mikrofiber bez fiyatları-tupperware mikrofiber bez seti-3m mikrofiber bez-elyaf bez-mikrofiber bez nedir-mikrofiber bez çeşitleri-mikrofiber bez özellikleri-mikrofiber kağıt bez-mikrofiber bez ne işe yarar-mikrofiber bez kullanımı-mikrofiber bez nasıl temizlenir-fiber bez nasıl temizlenir-mikrofiber bez temizliği-mikrofiber bez toptan-mikrofiber bez nerede satılır-a101 mikrofiber bez-fiber bez toptan-mikrofiber bez bim-mikrofiber bez fiyatları toptan
mikrofiber bez fiyatları

Mikrofiber bez nerede satılır?

Ev ve araç temizliği için kullanılan mikrofiber bez nerede satılır sorusuna pek çok alternatif bulunuyor. Otomobil marketleri, car care istasyonları, internet satış siteleri bu amaçla kullanılabiliyor.

Mikrofiber bez toptan alımlarda çok uygun fiyatlara bulunabiliyor. Örneğin mikrofiber Oto Silme Bezi 3,5 TL’den fiyatlarla bulunabiliyor.

Mikrofiber bez fiyatları hakkında fikir vermesi açısından örnek olarak 3M Car Care 39016 Sarı Microfiber Detaylı Araç Temizlik ve Cila Bezi fiyatı 12,90 TL.

Bir örnek de mikrofiber bez fiyatları toptan için verelim. Toptan çabuk kuruyan çift taraflı peluş araba detaylandırma mikrofiber nano fiber bez adet fiyatı US $0.2 düzeyinde bulunuyor.

Superclean mikrofiber cila havlusu kenarsız 450 gsm ( 40X40 CM) 25 TL fiyata satılıyor.

Fiber bez toptan fiyatına örnek olarak Mikrofiber Bez 40×40 cm Dökme ( 50 Adet ) 98, 75 TL’dir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Mikrofiber bez nedir? (15 Yorum)

Yorum Yaz

 1. […] nasıl yapılır) sorusuna mutlaka uyulması gereken bir kural da mikrofiber bez kullanmaktır. Mikrofiber bez yumuşaktır ve deri yüzeyini […]

 2. […] kullanarak mikrofiber bez, hatta bir diş fırçası, sirke, kabartma tozu veya far lense ikisinin bir kombinasyonunu […]

 3. […] alanları çalkalamak için ayrıntılı bir fırça kullanın. Yüzeyde kurumasına izin vermeyin. Mikrofiber bez ile […]

 4. […] için vinil veya deri araba koltuklarının aksine, bu lekeleri tek kullanımlık bir el bezi veya temizlik beziyle silmek […]

 5. […] Mikrofiber bez kullanımı aracınız üzerindeki kir, toz ve zerrelerle böcek kalıntılarını temizlemede en ideal çözümdür. Aracınızdaki en küçük kir ve toz parçalarını bile temizlemek için elyaf bez mükemmel bir çözümdür. […]

 6. […] mikrofiber bir havluyla silin ve kil kalıntısını temizlemek için kil yağlayıcı kullanın. Şimdi […]

 7. […] Mikrofiber özellikli bu bez araba yüzeyindeki çizikleri, kuş pisliklerini, kolloidleri, boya oksidasyonunu, asfalt, araba gövdesini parlatmada etkili olan aşındırıcılar, cilalar, kayganlaştırıcılar ve mineralleri bir arada içeren bir havludur. Boya yüzeyinin parlaklığını ve rengini korur. […]

 8. […] sonra sizin tercihiniz en iyi torpido temizleyici ürünü yumuşak fırça, mikrofiber bez ile uygulayın. Derin alanlar için tornador tercih etmelisiniz. Uygulama yaparken koruyucu mat […]

 9. […] ve / veya araba yıkama eldiveni, biraz araba yıkama sıvısı, bir tekerlek fırçası, birkaç mikrofiber bez ve kurutma için en az bir büyük mikrofiber havlu […]

 10. […] kir ve yoldaki tozdan daha zordur. Arabanızı etkili bir şekilde kurutmak için yumuşak bir mikrofiber havlu veya güderi kullanarak boyadaki tüm su damlacıklarını dikkatlice temizleyin. Uzun, 8 şeklinde […]

 11. […] kir ve yoldaki tozdan daha zordur. Arabanızı etkili bir şekilde kurutmak için yumuşak bir mikrofiber havlu veya güderi kullanarak boyadaki tüm su damlacıklarını dikkatlice temizleyin. Uzun, 8 şeklinde […]

 12. […] zımpara olarak tanımlanabilir. Boya yüzeyini çizik seviyesine kadar inceltme işlevi görüyor. Microfiber bez, sünger veya polisaj makinesi ile uygulanabilir. Pastanın ince, orta, kalın gibi aşındırıcı […]

 13. […] formülüne göre doğrudan plastik parçalara püskürtülerek, polisaj makinesi ile veya mikrofiber bez kullanarak uygulanabiliyor. Lütfen oto plastik parlatıcı ürün alırken etiketini ve kullanma […]

 14. […] nemi silmek için emici bir mikrofiber bez kullanın. Bu aynı zamanda keçeleşmiş liflerin kaldırılmasına da yardımcı […]

 15. […] başka mikrofiber bez ile hafif baskı uygulayarak kuruyana kadar […]

YORUM YAZIN