Chip tuning nedir?

Kategori: Motor temizleme - 2.116 viewsYorum Yazın
Chip tuning nedir?

Chip tuning nedir? Otomobillerin motor ünitesinin yazılımını değiştirerek daha yüksek performans parametrelerinin girilmesi tekniğidir. Chip tuning anlamı nedir? Türkçesi çip tuning olarak tanımlanıyor. Motor çipinin ayarlanması temel olarak aracın elektronik kontrol ünitesini yeniden programlayarak aracınızın ince ayarını yapar.

Chip tuning nedir nasıl yapılır?

Chip tuning Türkçe ifadeyle çip tuning için aracın çalışma sistemini bilmek gerekiyor. Chip tuning nedir nasıl yapılır daha yakından incelemek için birkaç dakikanızı ayırmanızı istiyoruz.

ECU, aracın elektroniğine yerleştirilmiş yerleşik bir bilgisayardır ve motorunuzdaki çeşitli işlevleri yönetmekten sorumludur. Silindirleriniz tarafından serbest bırakılan benzin akışını, giriş ve çıkış valflerinin zamanlamasını, hatta araba çalışırken sisteme giren hava miktarını kontrol eder.

Bu işlevlerin tümü, aracın performansını bir bütün olarak etkiler ve hepsine ince ayar yaparak aracın performansını bir bütün olarak optimize edebilirsiniz. Bir aracı chip tuning nedir nasıl yapılır sorusunun cevabı olarak çip tuning uyguladığınızda, bu işlevlerin tüm parametrelerini değiştirmesine izin verirsiniz. Ardından aracınızın tam olarak böyle kalması için tamamen monte edildikten sonra onun tarafından kontrol edilmesini ve yönetilmesini sağlarsınız.

Chip tuning nedir ne işe yarar?

Chip tuning ile motorunuzun farklı fonksiyonlarını daha yüksek performansa ulaştırabilirsiniz. Chip tuning nedir ne işe yarar sorusuna cevap oluşturabilecek iyileştirmeler şu noktalarda yapılıyor.

  • Ateşleme zamanlaması
  • Hava yakıt oranı
  • Daha fazla destek!
  • Beyin
  • Fırlatma kontrolü

Chip tuning uygulaması nedir?

Chip tuning uygulaması öncesi aracın motor performansının test edilmesi gerekiyor. Aracınızı bir servis için getirdiğinizde, motorun ne yaptığını görmek için genellikle dinamometreye koyarlar. Araca yakıt tüketimi, zamanlama, güç ve aracın maksimum hızının ölçüldüğü bir bilgisayar bağlanır.

Silindirlere bırakılan yakıt miktarı, aracı bu seviyelere çekerken ne kadar güç alacağınızı ve ne kadar yakıt kullanacağınızı belirler. Araç üreticileri genellikle daha fazla güç üzerinden yakıt verimliliği sağlamaya çalışır ve bunun sonucunda da aracın toplam gücünden ödün verir. Dyno içinden geçirdiklerinde, bu koşullar altında gücü arttırmak ve yakıt tüketimini artırmak için hava ve yakıt karışımları için en uygun değerlerin ne olduğunu belirleyebilirler.

Yeni çip daha sonra mevcut sistemlerin kontrolünü devralarak mevcut sisteme araçlara monte edilir. Kurulduktan sonra, aracınızdaki performans farkını hemen hissedeceksiniz.

Çip araca yerleştirildikten sonra, yeni parametreler yerine kaydedilir ve araç daima bu ayarlara göre çalışacaktır. Aracınızın çok hassas ayarlara göre hassas bir şekilde ayarlanması gerektiği gerçeği, bu ünitelerden birini aracınıza kolayca kuramayacağınız anlamına gelir. Bu tür bir cihazı kullanmanın gerekliliklerini ve amacını anlayan profesyonel bir montaj firması tarafından yapılmalıdır.

Bundan sonra arabanızı düzenli servisler için gönderdiğiniz sürece ve aracı yeni belirlenmiş sınırlarını aşmamaya özen gösterdiğiniz sürece, daha fazla güç, daha iyi yakıt verimliliği ve yollarda sürüş yaparken aracınızın performansında genel bir iyileşme elde edin.

chip tuning nedir-chip tuning anlamı nedir-chip tuning uygulaması nedir-chip tuning nedir ne işe yarar-chip tuning-çip tuning-chip tuning nedir nasıl yapılır-chip tuning nedir zararları
Chip tuning nedir zararları

Chip tuning nedir zararları

Chip tuning uygulaması nedir yukarıda açıklamaya çalıştık. Acaba chip tuning nedir zararları nelerdir diye sorar isek ne cevap verilebilir?

Çok çeşitli arabalara sağlayan birçok şirket vardır. Her ne kadar bu haritalar performans avantajları sağlamada çok faydalı olsalar da, motorunuzun ömrünün (ve garantinin açıkça) azaldığını unutmamak önemlidir. Sınırları ve limitleri emniyet altına almak için otomobilin saygın bir şirket tarafından profesyonelce ayarlanması her zaman daha iyi bir fikirdir. Üreticiler ortaya koydukları her motorun aynı olduğunu iddia etmeyi sevseler de, gerçek şu ki durum böyle değil, bu yüzden kendi motorunuza uymanın faydaları var.

Ayrıca yazılım değiştirme ile motor performansı artırılan aracın fren kabiliyetinin de yükseltilmesi gerekir. Çip tuning sonrası fren tuning de yapılmalıdır. Aksi halde kaza yapma ihtimali de artabilir ve kontrolsüz güç güç değildir sloganı gerçek olur!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN