Basınçlı su ile araç yıkamak boyaya zarar verir mi?

Kategori: Oto yıkama - 19.475 viewsYorum Yazın
Basınçlı su ile araç yıkamak boyaya zarar verir mi?

Günümüzde pek çok oto yıkama istasyonunda basınçlı su kullanılıyor. Basınçlı su ile aracı yıkamanın boya yüzeyine olumsuz etkileri oluyor mu?

Bu konuda görüştüğümüz firma yetkililerinin genel uzlaşısı basınçlı suyun sanıldığı kadar masum olmadığı yönünde. Çünkü basınçlı su boya yüzeyine mikro düzeyde darbeler vurarak aşındırma yapabiliyor. Ayrıca otomobilin kaportasına yapışmış olan bazı maddelerin daha fazla boya yüzeyine gömülmesine ve yıkama sırasında çizilmesine neden olabiliyor. Basınçlı su ile yıkamada dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri basıncın gereğinden fazla yüksek ayarlanmaması ve doğrudan dik açıyla değil eğik açıyla boya yüzeyine uygulama yapılması. Yıkamayı yapan personelin bu konuda eğitim almış ve hassa davranan biri olması önem taşıyor.

Basınçlı su boya yüzeylerine zarar veriyor mu? Masum mu suçlu mu?

Basınçlı su boya yüzeylerine zarar veriyor mu? Masum mu suçlu mu?

Astar yapılmadan boya yapılmış hasarlı yüzeylerde basınçlı suyun yıpratıcı etkisi daha fazla oluyor. Hatta boyanın döküldüğü örneklere rastlamak dahi mümkün. Özellikle sonradan boyanmış araçlarda basınçlı su ile yıkamayı uzmanlar önermiyor.

Car care istasyonlarında boya koruma uygulanmış yüzeyler basınçlı suyun etkisine karşı kaydırıcı ve su tutmayan özellikleriyle direnç sergileyebiliyor. Basınçlı su ile yıkama boya koruma uygulamasının ömrünü kısaltabiliyor. Ne kadar sık yıkama yapıldığı ömrün kısa veya uzun olmasındaki ivmeyi belirliyor.

Çin dahil dünyada basınçlı su ile araç yıkama yaygın bir yöntem

Çin dahil dünyada basınçlı su ile araç yıkama yaygın bir yöntem

Aracın kaportasın hariç diğer dış yüzeylerinin boyasının çıkması ihtimali de var. Yıkama tabancasının çok yakından tutulması bakalit veya vinil yüzeylerde ya da nikelajlı bölgelerde yahut plastik alanlarda derin çiziklere, dökülmelere, yolmalara neden olabiliyor.

Basınçlı su, boya yanığı veya vernik yanığı olan yüzeylerde de zarar verebiliyor. Zaten mukavemetini önemli oranda kaybetmiş bu bölgeler suyun tazyiği ile açılabiliyor.

Özetle, basınçlı su ile aracınızı yıkatıyorsanız uzman oto yıkama istasyonlarında ve bilinçli personeli tercih etmenizde büyük yarar var. Aracınızın boya yüzeyinde geri dönülmez hasarlar oluşmaması için basınçlı su ile yıkamada dikkat edilmesi gereken noktaları göz önünde bulundurun! Yatırımınızı riske etmeyin!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Basınçlı su ile araç yıkamak boyaya zarar verir mi? (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. […] bir basınçlı yıkayıcı ile tamamen erişilemeyecek en dar alanlara ve bağlantı parçalarına bile […]

  2. […] Basınçlı su ile araç yıkamak boyaya zarar verir mi? […]

YORUM YAZIN