Araç havalandırma sistemi temizliği nasıl yapılır?

Kategori: Klima temizliği - 17.887 viewsYorum Yazın
Araç havalandırma sistemi temizliği nasıl yapılır?

Araç havalandırma sistemi temizliği aracın koku ve temizliğine etki eden önemli bir faktördür. Araç havalandırma sistemi temizliği ile otomobilinizi 3 yaş hatta 5 yaş yeni iç görünüme kavuşturmak mümkün olabilir! Aracınızın iç mekanında bir mucize yaşamak için doğru yerdesiniz! Yüz binlerce araç sahibinin otomobil yatırımını korumasını destekleyen ünlü car care markaları  kalıcı temizlik ve hijyen için, size özel hediye niteliğindeki önerileri, hiç zaman geçirmeden denemenizi istiyorlar. Bu makaleyi okuyanların yüzde 80’i otomobilinin havalandırma temizliği yapanların tercihi, yüz binlerce kişi tarafından denenmiş diğer önerileri de inceleyerek kazançlı çıkıyor! Araç içerisinde kötü koku varsa araç havalandırma sistemi temizliği yapmanız gerekebilir. Bu yazıda araç içerisindeki kötü hava ve pis kokuların giderilmesi için yapılabilecek işlemleri belirtiyoruz.

 

Araç havalandırma sistemi temizliği

Aracınızın kokusu kötü veya son zamanlarda farklıysa, hava deliklerini temizleme zamanı gelmiş demek olabilir. Bu havalandırma kanallarının bazı bölümlerine kolayca erişilemeyeceği için bunları temizlemeyi unutmak kolaydır. Aracınızda taze ve ferah bir hava için yapmanız gereken adımlar var.

 

Havalandırma kanal temizliği

klima yıkama poşeti-havalandırma kanal temizliği-havalandırma ızgarası nasıl sökülür-araç havalandırma temizliği-otomobil kalorifer peteği temizleme-oto klima temizliği nasıl yapılır-araç havalandırma sistemi-araç havalandırma sistemi temizliği-oto havalandırma temizliği-havalandırma temizliği nasıl yapılır

Oto havalandırma temizliği

Havalandırma kanallarının önünü temizlemek için, kokusuz iç araç temizleyicisine batırılmış pamuklu çubuk kullanın. Kokulu bir temizleyiciyi kullanabilirken, havalandırma deliklerinden çıkana kadar arabada bir süre kokuyu alacağınızı unutmayın. Tüm köşeleri ve aralıkları içine girdiğinizden emin olun. Kulak çubuğu bu iş için kullanılabilir.

Bacaklarınızı ısıtmak veya soğutmak için kullanılan otomobilinizin alt havalandırma deliklerini de temizlemeyi unutmayın. Bunlar hemen görünmez ve çizgi altında bulunabilirler.

Havalandırma ızgarası nasıl sökülür? Bu ızgaralar genellikle içten takmalıdır. Bu nedenle sökülmeden içerisine yerleşmiş kir ve tozlar temizlenemeyebilir. Bunun için öncelikle havalandırma temizliği nasıl yapılır açıklamadan sökülmesi hakkında bilgiler verelim.

Havalandırma ızgaraları klips metoduyla takılır. Bu nedenle bir tornavida vasıtasıyla kanırtarak sökülmesi gerekir. Bazı araç modellerinde gizli vira kullanıldığı da görülebiliyor.

 

Kokuyu Giderme

Havalandırma kanallarının dışını temizlemek, kötü araba kokularını hafifletirse de, küf ve bayat kokuları tamamen ortadan kaldırmak için havalandırma kanallarına daha fazla yaklaşmanız gerekebilir.

 

Hava filtresi değiştir

 

Başlamak için motorun kabin hava filtresini değiştirin. Bu filtreler, bir fırın hava filtresinin yaptığı işle benzer bir işlev gerçekleştirir. Otomobilinizi taze koklamak için filtreyi düzenli olarak değiştirmelisiniz.

 

Konumu ve ihtiyacınız olan filtrenin tipi, aracınızın markasına ve modeline bağlıdır. Bu bilgiyi aracınızın servis el kitabında bulabilirsiniz.

 

 

Motor filtresi temizliği

 

Alternatif olarak, filtreyi dezenfektan ile püskürtebilirsiniz. Bu, filtredeki mikropları öldürerek kokuyu geçirir. Bununla birlikte, aracınızı bir süre dezenfektan gibi koklayabilirsiniz.

 

Drenajı Temizleyin

Son olarak, klimanızın boşaltımını temizlemeniz gerekir. Çoğu arabada, boşaltma, çamurlukların yanındaki köşelerde bulunur ve genellikle siyah olan kauçuk borudan oluşacaktır.

İçinde biriken şeyleri gidermek için boruyu sıkıştırın. Bunu yaptıktan sonra, bir tel askıyı düzeltin ve içerideki pisliği çıkarmak için boruyu yukarıya doğru kaldırın.

Bu adımlar birlikte tamamlandığında, havalandırma kanallarından gelen aracınızın kokusunu büyük ölçüde azaltacaklardır. Aracınız hâlâ kokuyorsa, kötü arabadan kurtulmaya çalışmak, halıların temizlenmesi gibi diğer yöntemlerle kokuyor demektir.

Kokulardan kurtulmak için profesyonel oto havalandırma temizliğini de kapsayan detaylı iç temizlik paketi uygulatabilirsiniz. Car care merkezlerinde otomobil kalorifer peteği temizleme, araç havalandırma temizliği konularında profesyonel hizmet alabilirsiniz.

 

Oto klima temizliği nasıl yapılır?

(Editörlerimiz bu konu üzerinde iddialı bir makale hazırlıyorlar)

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Araç havalandırma sistemi temizliği nasıl yapılır? (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. […] temizliği daha sağlıklı bir iç mekan sunar. Araç içi temizlik yaptırmak alerji ve düşük iç mekan hava kalitesi ile ilişkili olabilecek diğer sorunlardan kaçınmaya yardımcı […]

  2. […] Araç havalandırma sistemi temizliği nasıl yapılır? […]

YORUM YAZIN