Araba far temizleme

Kategori: Kampanyalar - 5.091 viewsYorum Yazın
Araba far temizleme

Araba far temizleme işlemi ile aracınızın genel görünümünü iyileştirebilir, değerini artırabilirsiniz. Araba far temizleme (araç far temizleme) işlemini profesyonel car care istasyonlarında yaptırabilirsiniz. Eğer kendiniz arabanızla ilgilenmeyi seviyorsanız bu makalede evde, garajda araba far temizleme yöntemlerini bulabilirsiniz.

Araba far temizleme gibi otomobil yatırımınızın değerini artıracak pek çok temizlik, koruma, bakım önerisini binlerce kişi uyguluyor. Siz de en çok tercih edilen otomobil car care (İç Dış Temizlik, Boya parlatma ve koruma, Seramik kaplama, Ozonla dezenfeksiyon, Motor temizlik ve koruma vb.) uygulamalarını buradan keşfedebilirsiniz.

Araba far temizleme (araç far temizleme)

Araba far temizleme (araç far temizleme) için adım adım yöntemler önereceğiz. Ancak tüm bu yöntemleri uygulamadan ortak bir başlangıç yapmak gerekiyor.

Zamanla ve tahmin edebileceğinizden daha az zamanla, arabanızdaki plastik far kapakları bulutlu, sararmış veya sisli bir karmaşaya dönüşebilir ve olacaktır. Ne yazık ki, bu çok yaygın, ya da kaçınılmaz olarak söylemeliyiz.

araba far temizleme- araç far temizleme- buharlı far temizleme- araba far parlatma- araba far temizleyici- araba far temizliği- araç far parlatma- araç far temizleme kiti- araç far temizleme seti- araç far temizliği- buharlı far temizleme makinesi- cif ile far temizleme- diş macunu ile far temizleme- far temizleme izmir- farci murat oto far tampon hastanesi- kola ile far temizleme- oto far parlatma- otomobil far temizleme- specsol far temizleme- süper far temizleme-
Araba far temizleme rutini ile yıllarca ilk günkü canlılık! Photo:Unsplash

Araç far temizliği öncesi mutlaka araba sinek temizleyici ve araba camı temizleme işlemindeki gibi reçine temizleme yapmalısınız. Bu adımı atlamayın.

Araba far temizliği

Araba far temizliği için araç far temizleme kiti veya araç far temizleme seti alabilirsiniz. Araç far temizleme kiti veya araç far temizleme seti içerisinde aşağıdaki malzemeler bulunuyor.

 • 2 adet parlatma pastası
 • 2 adet UV koruma likiti
 • 1 rulo kağıt bant
 • 6 adet zımpara (800, 1200, 2000 ikişer adet.)
 • 1 Adet zımpara adaptörü
 • 1 Adet pim (pimin spiral makinesine geçtiği taraftaki kalınlığı 8 mm’dir. Matkapta veya şarzlıda kullanacaksanız bu kalınlığı göz önüne alınız)
 • 1 adet disk sünger

Araba far temizleyici

Araba far temizleyici spreyler veya likit ürünler pazarda çeşitlilik sunuyor. Aşağıda en kolay bulunabilecek araba far temizleyici ürünlerin bir listesini inceleyebilirsiniz.

 • Specsol far temizleme
 • Plenty Far Temizleyici Ve Parlatıcı Cila
 • Mimozaavm Hkgj 8 Far Temizleme Suyu Parlatıcı
 • CARVONN Yeni Nesil Far Temizleme Sıvısı (Buharlı Far Temizleme Sıvısı)

Otomobil far temizleme için evde yapabilecekleriniz

Otomobil far temizleme işlemini kendiniz yapabilirsiniz. Evde otomobil far temizleme için yapabileceğiniz yöntemler şunlardır:

 • Cif ile far temizleme
 • Diş macunu ile far temizleme
 • Kola ile far temizleme
 • Sirke karbonat ile far temizleme
 • Su zımparası ile far temizleme

Cif ile araç far temizleme

Eğer farlarınız fazla sararmış ve sislenmişse cif ile far temizleme yöntemini deneyebilirsiniz. Cif temizleme ürününü farın üzerine sıkarak bir bezle bastırarak silin. Bezin çok hafif nemli olmasına dikkat edin.

Yüzeyin Cif ile far temizleme süresince dairesel hareketlerle ovulması gerekiyor. Boya yüzeylerine zarar vermemek için far etrafını kağıt bantla sınırlayabilirsiniz.

Cif ile far temizleme son aşamasında bezi nemli hale getirerek iyice temizleyin. Gerekirse işlemi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Son olarak UV koruyucu likit ve araba far parlatma işlemi uygulayın.

Diş macunu ile far temizleme  

Bir jel değil, normal diş macunu kullanmanız gerektiği belirtilmektedir. Kabartma tozu içeren diş macunu ile daha iyi sonuçlar elde edilebilir veya diş macununa istenen bir aşındırıcı eleman ekleyeceği için satın aldığınız diş macununa kabartma tozu ekleyebilirsiniz.

Diş macunu ile far temizleme için diş macununu far üzerine sıkın. Bir diş fırçası veya polisaj aletiyle güzelce yedirin.

Diş macunu ile far temizleme için 10-15 dakikalık uygulama mükemmel sonuçlar verecektir. Daha sonra bezle temizleyin. Son olarak UV koruyucu likit ve araba far parlatma (araç far parlatma) işlemi uygulayın.

Kola ile far temizleme

Kola ile far temizleme kolay ama etkili bir yöntemdir. Bu yöntemi uygulamadan önce far çevresini bir havlu veya bantla kaplayın.

Kolayı far üzerine dökün. Özellikle kir ve lekelerden dolayı kirlenmiş ama çizik olarak fazla hasar olmayan farlarda kola ile far temizleme süper far temizleme etkisi yapacaktır.

Sirke karbonat ile far temizleme

Ev temizleyicileri genellikle birçok nesneyi temizlemenin en kolay ve en iyi yoludur. Bazı insanlar, farları temizlemek için sirke ve kabartma tozu kullanımını tek başına veya birlikte kullanırlar.

Bir kullanarak mikrofiber bez, hatta bir diş fırçası, sirke, kabartma tozu veya far lense ikisinin bir kombinasyonunu ovalayın.

Ardından durulayın ve gerektiği kadar tekrarlayın. Farın cilalanması için plastik kuruduktan sonra bir kat cilalama bileşiği ilave edilebilir.

Bu amaçla UV koruyucu likit ve oto far parlatma (araç far parlatma) işlemi uygulayın.

Su zımparası ile far temizleme

2000 ve üzerindeki ince su zımparası ile süper far temizleme yapabilirsiniz. Bunun için polisaj makinesi kullanabileceğiniz gibi elle de işlemi yapabilirsiniz.

Su zımparasını far yüzeyine su ile birlikte sürterek zımpara yapın. Farın çevresini kağıt bantla sınırlayın ki boya yüzeyleri çizilmesin.

Zımparalama işlemini birkaç kez yapabilirsiniz. Eğer farlarınız çok sararmış ve derin çizikler oluşmuşa 1000 dişlik su zımparası ile başlayıp daha sonra ince su zımparası ile geçiş yapabilirsiniz.

Son olarak UV koruyucu likit ve oto far parlatma (araç far parlatma) işlemi uygulayın.

Buharlı far temizleme

Bu yöntem kloroform gazı kullanılarak yapılıyor. Öncelikle buharlı far temizleme makinesi veya buharlı araba far temizleme seti almanız gerekiyor.

Aşağıdaki videoda buharlı far temizleme nasıl yapılır izleyebilirsiniz.

Araba far temizleme gibi otomobil yatırımınızın değerini artıracak pek çok temizlik, koruma, bakım önerisini binlerce kişi uyguluyor. Siz de en çok tercih edilen otomobil car care (İç Dış Temizlik, Boya parlatma ve koruma, Seramik kaplama, Ozonla dezenfeksiyon, Motor temizlik ve koruma vb.) uygulamalarını buradan keşfedebilirsiniz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Araba far temizleme (2 Yorum)

Yorum Yaz

 1. […] gerçek değerini göstermesi açısından farların durumu çok önemlidir. Araba far temizleme işlemi yaparak araç yatırımınızı korumak için iyi bir karar vermiş […]

YORUM YAZIN