Otomobilinizin boyası metalik mi opak mı olmalı?

Kategori: Aksesuar / Boya koruma / Oto yıkama - 40.281 viewsYorum Yazın
Otomobilinizin boyası metalik mi opak mı olmalı?

Metalik boya araçların avantajları ve dezavantajları nelerdir ?

Bu araç alırken kişinin tamamen tercihine kalmış bir olay tabi ki. Bizim amacımız her zaman ki gibi maliyetler ve işin kullanışı açısından kullanıcılara kolaylık sunmak. Metalik boyada aracın dış görünümü tabi ki daha parlak ve hoş çünkü boyanın üzerinde vernik katmanı mevcut. Aracı sıfır alırken bu yüzden zaten bir fark ödenir. Gelelim kullanışına metalik boya arabalarda kaportada kısa sürede yani 3-5 yıllık bir süreçte geri dönüşü olmayan taş izleri vernik katmanı geçmiş çizik izleri kesinlikle giderilemez ve pis bir görüntü ortaya çıkar. Metalik boyanın bir diğer özelliği ise vernik katmanından ötürü düzenli profesyonel pasta cila bakımı gerektirmesi. Tabi ki herkes arabasının güzel görünmesini ister. Diğer taraftan metalik boyalı araçlarda herhangi parçada bölgesel tadilat yapılması gerektiğinde o parçanın komple boyanması söz konusu olabiliyor, çünkü bölgesel tadilat renk farkı oluşmasına sebep oluyor.  Yani işin özü metalik boyanın bakımı idamesi ve maliyetleri açısından daha masraflı.

Metalik boyalı otomobillerin boya koruması ve parlaklığı özen istiyor

Metalik boyalı otomobillerin boya koruması ve parlaklığı özen istiyor

Metalik boyalı otomobillerin yıkamasının da çok özenli yapılması gerekiyor. Özellikle fırça ile yıkatmak adeta otomobilin ömrünü bitirmek anlamına geliyor. Mutlaka özel yıkama süngürleri ve parlatıcı köpükle yıkamak ve kireçsiz su ile durulamak gerekiyor.

Metalik boyalı araçların car care uygulamaları opak boyalı araçlara göre daha zor ve uzmanlık gerektiriyor. Metalik boyalı yüzeylerde çizikler çok daha net görünüyor. Ayrıca bu çizikleri gidermek daha zor oluyor. Yüzeydeki portakallaşma etkisi car care uygulamalarıyla kolay kolay giderilemiyor. Çiziklerin waxla doldurulması sorunu çözmüyor. Bu nedenle metalik boyalı otomobil alıyorsanız araç daha yeni iken mutlaka boya koruma sistemi uygulatmanızı ve uygulamayı her yıl yenilemenizi öneriyoruz.

Opak boya araçların avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Opak arabaları sıfır alırken daha ucuza alırsınız, yaklaşık 1000 TL gibi bir indiriminiz olur. Bakımı kendiniz dahi yapa bilirsiniz. Yapı marketlerden profesyonel ıslak cilalardan senede 1 veya 2 kere yaza ve kışa girerken pamukla çekseniz yeterli. Herhangi bir çizik veya taş vurmasında bölgesel onarım paketlerinden faydalanabilir veya iyi bir rötuş ardından pasta ve cila uygulayabilirsiniz. Elbette kendi kendinize yapacağınız uygulamalar profesyonel bir boya parlatma ve koruma sisteminin yerini tutmaz. Aracınızın yatırım değerini korumak için profesyonal car care uygulamalarından vazgeçmeyin!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Otomobilinizin boyası metalik mi opak mı olmalı? (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. […] boya parlatma ürünlerini elle veya polisaj makinesi kullanarak uygulamak bayta geliyor. Araba parlatma teknikleri ile araba parlatıcı wax, cila ve ürünleri nasıl kolayca uygulayabilirsiniz? Araba […]

YORUM YAZIN