Oto yıkama açma maliyeti

Kategori: Oto yıkama - 307.678 viewsYorum Yazın
Oto yıkama açma maliyeti

Oto yıkama açma maliyeti hesaplarken öncelikle dikkat edilmesi gereken şey konumdur. Oto yıkama ile otomobilinizi korumak mümkün olabilir! Bir mucize yaşamak için tam zamanı! Dünyada ve ülkemizde yüz binlerce araç sahibinin  otomobil yatırımını korumasını sağlayan ünlü car care markaları kalıcı temizlik ve parlaklık için, size özel hediye niteliğindeki önerileri, çok geç olmadan denemenizi istiyorlar. Bu makaleyi okuyanların yüzde 80’i otomobilini koruyanların tercihi, yüz binlerce kişi tarafından denenmiş diğer önerileri de inceliyor! Oto yıkama dükkânı nasıl olmalı, hangi hedef müşteri kitlesine hitap etmeli, araç trafiği yoğunluğu ve potansiyel müşteri portföyü nedir soruları maliyetten önce cevaplanmalıdır. Çünkü oto yıkama açma maliyetini kısa sürede çıkarabilmek ve kâra geçebilmek için yukarıdaki soruların doğru cevaplarının olması gerekiyor.

oto yıkama açma maliyeti-oto yıkama açmak için gerekenler-oto yıkama açmak ne kadara mal olur-oto yıkama açmak için neler yapmak lazım-oto yıkama açma prosedürleri-oto yıkama yeri açmak için gerekenler-oto yıkama yeri açmak istiyorum-oto yıkama merkezi açmak istiyorum-oto kuaför açmak istiyorum- oto yıkama makinaları fiyatları-otoyıkama bayilikleri-oto yıkama dükkanı dekorasyonu-oto yıkama ruhsatı almak zor mu- oto yıkama ne kazandırır-oto yıkama işi karlı mıdır-oto yıkama dükkanı nasıl olmalı

Oto yıkama açma maliyeti 50-60 bin lirayı bulabiliyor.

Oto yıkama dükkanı açmak için gerekenler

Oto kuaför açmak istiyorum düşüncesinde iseniz öncelikle aşağıda sıraladığımız konularda yatırım ve işlem yapmanız gerekiyor.

 • Lokasyon
 • Hazır oto yıkama dükkanı
 • İnşaat yaparak oto yıkama açma
 • Franchise bayilik alarak oto yıkama açmak
 • Oto yıkama ruhsatı almak
 • Oto yıkama makinaları fiyatları

 

Oto yıkama merkezi açmak istiyorum diyorsanız yukarıdaki maddeleri yerine getirmeniz gerekiyor. Dilerseniz bu maddeleri biraz açalım.

Oto yıkama açmak için neler yapmak lazım?

Lokasyon çok önemli. Araç trafiğinin yoğun olduğu merkezi noktalarda dükkan kiraları yüksek olmakla birlikte müşteri potansiyelinin de fazla olması kâr etmeyi kolaylaştırıyor. Bunun için ihtiyaç olan doğru işletme yerinin seçilmesi gerekiyor.

Oto yıkama açma prosedürlerini yerine getirmeden evvel bu konuyu bilen emlak danışmanı veya daha önceden tecrübeli oto yıkama profesyonellerine danışarak yeri belirleyin. Sadece rasyonel olmayan değerlendirmelerle eş, dost tavsiyesiyle bu iş tutar abi mantığıyla yola çıkmayın. Oto yıkama yeri açmak istiyorum fikrinde olabilirsiniz. Bu fikri kârlı bir iş modeline dönüştürmek araştırma, danışma ve profesyonellik gerektiriyor.

Oto yıkama merkezi açmak istiyorum

Oto yıkama merkezi açmak için gerekenler ve maliyetler. Adım adım oto yıkama açın!

 • Oto yıkama dükkan seçimi ve maliyeti

Oto yıkama açmak için maliyet kalemleri arasında işyeri kirası ve stopajı büyük pay alıyor. Ortalama mahalle arasında açılacak oto yıkama için 350 metrekareden küçük olmamak üzere dükkan bulmak gerekiyor. Bunun için semtine göre değişmekle birlikte en az 7.500 TL kira ödemeniz gerekiyor. Stopajla birlikte kira maliyetiniz 9-10 bin liraya ulaşıyor.

 • Oto yıkama dükkânı dekorasyonu

Oto yıkama açma maliyeti nedir sorusunun ikinci kalemi dükkan içerisinde yapılacak dekorasyon ve tesisat çalışmalarını kapsıyor. Oto yıkama dükkanı dekorasyonu için neler yapılması gerekiyor?

Öncelikle su ve hava tesisatının hazırlanması önemlidir. Su tahliyesi ve deterjanlı suyun çevreye zarar vermeyecek şekilde toplanması için bir depolama maliyeti gerekiyor. Dükkân içerisine bekleme salonu, kamera sistemi, çalışanlar için soyunma odası veya kabinleri hazırlanmalıdır. Bu işler için 3-4 bin lira para gerekebilir.

 • Oto yıkama makinaları fiyatları ile birlikte

Oto yıkama açma maliyeti içinde yekun tutan kalemlerden biri de oto yıkama makinaları fiyatlarıdır. Oto yıkama açmak için gerekli malzemeler nelerdir? Aşağıda oto yıkama açmak için gerekli malzemelerin listesini veriyoruz. Oto yıkama makinaları yanında gerekli malzeme ve ekipman işletmenin büyüklüğüne göre özellikleri ve sayısı değişmekle birlikte şöyle sıralanıyor:

 1. Kompresör  2.000 – 5.000 TL
 2. Oto yıkama pompası 3.000 -5.000 TL
 3. Oto yıkama köpük makinası 1.000 – 2.500 TL
 4. Köpük makinesi için sabun ve köpük
 5. Oto yıkama tipi elektrikli süpürge 750 – 1500 TL
 6. Araç içi temizlik için gerekli bezler, fırçalar, süngerler
 7. Leke ve yağ çıkarıcı çok maksatlı kimyasallar
 8. Motor temizleme köpükleri ve kimyasalları
 9. Parlatıcılar (Deri, vinil, lastik, kauçuk, metal, ahşap yüzey parlatıcılar, waxlar, spreyler)
 10. Oto koku ve parfümleri
 11. Kağıt paspas, tanıtıcı broşür, kartvizit, kampanya kupon veya çekleri

Oto yıkama açma maliyeti hesaplama

 • Resmi işlemler

Oto yıkama açma şartları arasında resmi olarak yapılması gereken işlemler bulunuyor. Bu işlemler

 • Vergi dairesi şirket açılışı işlemleri
 • SGK işveren ve işçi sigorta girişleri
 • Ticaret odası kaydının oluşturulması
 • Esnaf odalarına kayıt olunması
 • Belediye çalışma ve işyeri açma ruhsatının alınması
 • Oto yıkama ruhsatı
 • Kosgeb başvurusu
 • Banka ticari hesap açılması

Resmi işlemlerin toplam yaklaşık maliyeti 4-6 bin lirayı bulabiliyor. Oto yıkama ruhsatı almak zor mu? Oto yıkama ruhsatı belediyeler tarafından veriliyor. Çoğu belediye oto yıkama ruhsatını zorluk çıkartmadan verebiliyor. Oto yıkama ruhsatı almak zor mu sorusunun cevabı başvurulan belediyeye göre değişiyor.

Oto yıkama açmak için ne kadar sermaye gerekir?

Oto kuaför açma maliyeti içerisinde işletme sermayesinin de hesaplanması gerekiyor. Ortalama büyüklükteki bir oto yıkama için 15 bin liralık işletme sermayesi gerekiyor.

Oto yıkama açma maliyeti 2017

2017 yılında oto yıkama açma maliyeti 2016 yılına göre bir miktar yükseldi. Döviz kuru artışı ithal ürün ve malzemelerin fiyatını artırdı. Oto yıkama yeri açma şartlarını tamamlamak ve oto yıkama dükkanı açma maliyeti kalemler alt alta yazıldığında 50-60 bin lirayı buluyor. Oto yıkama açma maliyeti 2017 yılında yüzde otuz artmış bulunuyor.

Oto yıkama açmak istiyorum maliyeti ne kadar diye soran ziyaretçilerimiz yukarıdaki miktarı ne kadar sürede geri kazanabilir? Oto yıkama açmak için maliyet hesaplarken ilk birkaç ay cironun düşük olabileceğini hesaba katmak gerekiyor. Her yeni iş yerinin müşteri kazanması ve tutundurma zaman alabilir.

Oto yıkama ne kazandırır?

Oto yıkama işi karlı mıdır? Oto yıkama işi ne kazandırır? Oto yıkama yeri açmak için gerekenler yaklaşık 50-60 bin lirayı bulan bir maliyet tablosu ortaya koyuyor. Bir oto yıkama yeri açma maliyetinin geri dönüşü bir yılı bulabiliyor. Doğru lokasyon oto yıkama açmak kaça mal olur sorusundaki endişeyi ortadan kaldırıyor. Doğru tercihler ve iyi hizmet kalitesiyle başlangıç yatırımının geri dönüşü altı ay gibi kısa bir sürede de olabiliyor.

Oto yıkama açmak ne kadara mal olur açıkladık. Buharlı oto yıkama açma maliyeti yaklaşık yüzde 10-15 fazla maliyet gerektirebiliyor.

Oto yıkama bayilikleri

Kendi markanız ve ticari unvanınızla oto yıkama açmak yerine kurumsal konsepti hazır olarak sunulan oto yıkama bayiliği de alabilirsiniz. Oto yıkama bayiliği almak yukarıda sıraladığımız hizmetlerin profesyonel bir anlayışla size sunulması demektir.

Oto yıkama bayiliği veren firmalar:

 • Car Wash Turko
 • Valewash oto yıkama
 • Carwax carcare systems
 • Globowax oto yıkama
 • Goldenwax oto yıkama
 • Otosauna oto yıkama
 • Autoclub oto yıkama
 • Autoroy car care systems
 • Dmax oto yıkama
 • Ziwbax oto yıkama

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Oto yıkama açma maliyeti (12 Yorum)

Yorum Yaz

 1. […] noktaları kendi kendinize araç yıkarken kullanabileceğiniz bilgileri içeriyor. Profesyonel oto yıkama istasyonlarını tercih ederek aracınızın boya yüzeyine ve mevcut durumuna en uygun temizleme ve koruma […]

 2. emre dedi ki:

  merhaba

  büyük bir site içerinie oto yıkama açmayı düşünüyorum. konu hakkında önerilerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.
  iyi çalışmalar

 3. Fatih kaya dedi ki:

  Detayli bilgi berdiginiz icin cok tesekkurederiz

 4. Ercan dedi ki:

  Oto yıkama bayiliği nasıl alabilirim bir bilgi verebilir misiniz

 5. Tülay Toluç dedi ki:

  Bayilik almak istiyorum. Bununla ilgili bilgi alabilirmiyim?

 6. […] konusunda car care firmalarının sunduğu hizmetler zaman zaman basit görülüyordu. Bunun nedeni oto yıkama firmalarında da çok uygun fiyatla araba iç temizliği adı altında verilen hizmetti. Oysa bir […]

 7. […] oto yıkamacıların sadece onda biri buharlı araba yıkama hizmeti sunarken, büyük çoğunluğu hala uzun […]

 8. […] Oto yıkama açma maliyeti […]

 9. […] kuaför malzemeleri çok detaylı bir konudur. Araç kuaförü açma maliyeti pek çok sektöre göre uygun olsa da malzeme çeşitliliği açısından bir hayli zengindir. […]

 10. […] kuaför nedir? Öncelikle bir noktaya değinmek istiyoruz. ‘Oto kuaför’ ve ‘oto yıkama’ kavramları birbirine geçiş gösteriyor. Şöyle ki hemen her oto yıkama firması artık oto […]

 11. […] kuaför nedir? Öncelikle bir noktaya değinmek istiyoruz. ‘Oto kuaför’ ve ‘oto yıkama’ kavramları birbirine geçiş gösteriyor. Şöyle ki hemen her oto yıkama firması artık oto […]

YORUM YAZIN