Nano boya koruma nedir?

Kategori: Boya koruma - 10.219 viewsYorum Yazın
Nano boya koruma nedir?

Nano boya koruma özellikle son yıllarda nano teknolojinin yaygınlaşmasıyla car care sektöründe ilgi gören bir uygulama haline geldi. Nano boya koruma, otomobiller için büyük katkılar sağlayıp boya yüzeyinde çok daha yüksek performans gösteriyor. Geleneksel waxlara göre nano boya koruma uygulamaları hem daha iyi boya yüzeyine tutunma sağlıyor hem de daha yüksek performans! Siz de otomobil yatırımınızı korurken nano boya koruma ile nano teknoloji nimetlerinden yararlanın! Nano teknolojinin hızını yakalayın!

Nano boya koruma nedir?

Nano boya koruma nasıl yapılır? Boya koruma aracın boya yüzeyi üzerine yapılan cila işlemidir. Bu işlemde kullanılan özel balmumu ürünler boya yüzeyini çevresel etkilere ve zamanın yıpratıcı özelliğine karşı korurlar. Bu korumayı 0,010 mm ile 0,015 mm aralığında koruyucu tabaka ile sağlarlar. Nano teknoloji ise çok daha ince bir tabaka ile koruma sağlar: 0,00015 mm!

 

Nano boya koruma nasıl yapılır?

Aracınıza nano teknoloji boya koruma yaptırdığınızda boya yüzeyinde o kadar ince bir koruma ve parlatma tabakası oluşur ki geleneksel yöntemlere göre büyük farklılıklar gösterir. Nano boya korumanın farkları nelerdir? Bu sorunun cevabı aynı zamanda araç nano boya koruma nedir daha iyi açıklamayı da sağlayabilir.

 • Araç nano boya koruma o kadar ince bir tabaka oluşturur ki bu da en mikro gözeneklerin bile koruyucu kimyasal ile doldurulması demektir. Bu sayede tüm yüzey çok daha iyi koruma altına alınabilir. Geleneksel cilalar ile kıyaslanmayacak gözenek doldurma etkisine sahiptir.
 • Araç nano boya koruma yapılmış yüzeyler özellikle asidik maddelere veya çizici maddelere karşı boya yüzeyini çok daha iyi korur. Örneğin kuş pisliği, ağaç reçinesi gibi asitli maddelerin boya yüzeyine zarar vermesini engeller.
 • En iyi nano boya koruma özelliklerinden biri de güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı gösterdiği etkidir. Tıpkı yüksek koruma faktörlü güneş kremlerinin vücudu koruması gibi araçlar için de nano boya koruma yüksek faktörlü etkiye sahiptir.
 • Nano teknoloji oto boya koruma daha uzun süreli koruma sağlar.
 • Nano teknoloji oto boya koruma konvansiyonel tekniklere göre daha yüksek parlaklık verir.
 • Çizilmelere karşı nano teknoloji oto boya koruma daha dayanıklıdır. Çünkü boya yüzeyinde daha yüksek sertlik meydana getirir.
 • Nano teknoloji oto boya koruma boya yüzeyinin aşınma direncini de artırır.

 

Nano teknoloji araç boya koruma

Yeni bir trend olarak, nano araba boya koruması, çevresel etkilerden kaynaklanan hasarların önlenmesi için nano teknolojiyi her araç yüzeyinde yayar. Otomobil boya korumasında kullanılan yöntemlerle başlamak için korumada kullanılan ilk yöntem ciladır. Geçmişte, iyi sonuçlar verdiği için balmumu (Wax) kullanılır, ancak sonraki yıllarda üreticiler aynı balmumu formülasyonunun sıvı ve macun versiyonlarını tercih ettiler.

Balmumu cila tipi geleneksel uygulamalarda ana kural, küçük miktarlarda ürün uygulamaktı. Çünkü boyalı alanın yüzeyinde büyük bir dren oluşumu riski vardı. Bununla birlikte, yüksek teknoloji nano kaplamaları, kolay uygulanabilirlik ile daha fazla sıvılaştırılmış, daha az drenaj oluşumu sağlar. Ayrıca, balmumu uygulamalarında tabaka kalınlığı 10 ve 15 um iken, daha saydam, daha fazla su itici ve boyalı yüzey için daha az tehlikeli olan nano kaplamalarda 0.10 – 0.15 um aralığındadır.

 

Nano teknoloji nedir?

Hep nano teknoloji dedik ama nano teknoloji ne demek açıklamadık. Burada nano teknoloji araç boya korumayı daha iyi anlatabilmek için bir ara verelim ve nano teknoloji ne demek göz atalım.

Nanoteknoloji, yaklaşık 1 ila 100 nanometre olan nano ölçekteki bilim, mühendislik ve teknolojidir. Nanobilim ve nanoteknoloji son derece küçük şeylerin çalışması ve uygulamasıdır. Nanoteknoloji kullanım alanları çok geniştir. Nanoteknoloji kullanım alanları arasında kimya, biyoloji, fizik, malzeme bilimi ve mühendislik başta olmak üzere diğer tüm bilim alanlarında kullanılabilir.

Nanoteknolojinin ne kadar küçük olduğunu hayal etmek çok zor. Bir nanometre, bir metrenin milyarda biri ya da 10-9 metredir. İşte birkaç örnek:

 • Bir inçte 25.400.000 nanometre var
 • Bir gazete kağıdı yaklaşık 100.000 nanometre kalınlığındadır
 • Karşılaştırmalı bir ölçekte, eğer bir nanometre nanometre ise, o zaman bir metre Dünya’nın büyüklüğü olurdu.

Nano ölçekteki şeyleri görmek için gereken mikroskoplar yaklaşık 30 yıl önce nispeten yeni bir şekilde icat edildi.

Bilim adamları tarama tüneli mikroskobu (STM) ve atomik kuvvet mikroskobu (AFM) gibi doğru araçlara sahip olduklarında nanoteknoloji çağı doğdu.

Günümüzün bilim adamları ve mühendisleri, nano boyutta daha yüksek mukavemet, daha hafif ağırlık, artan ışık spektrumu kontrolü ve daha büyük kimyasal karşıtlık gibi gelişmiş özelliklerinden yararlanarak büyük ölçekli muadillerine göre çok çeşitli malzemeler üretiyorlar. Nano teknoloji boya koruma ürünleri de bu malzemeler arasında yer alıyor.

Nano teknoloji boya koruma ürünleri ile yeni bir çağın mikro ölçekteki dev dalgasını siz de yakalayın!

 

araç nano boya koruma nedir-nano boya koruma fiyat-nano boya koruma ürünleri-nano boya koruma tavsiye-nano boya koruma nasıl yapılır-nano teknoloji boya koruma-araç nano boya koruma-en iyi nano boya koruma-adana nano boya koruma-nano boya koruma ankara-nano boya koruma nasıl uygulanır-nano oto boya koruma ürünleri

Nano boya koruma

Nano teknoloji oto boya koruma

Nano teknolojisi, nano kaplamaların yüzeyi daha iyi doldurması ve bağı diğer ürünlerden daha güçlü hale getirmesi gibi birçok avantaj sağlar. Böylece, bu teknolojik gelişme, kuş pislikleri, tozlar ve çamurlar gibi kirlere karşı uzun ömürlü bir koruma sağlar. Ayrıca, nano kaplamalar, aracın yüzeyini UV ışınlarından korur ve hava veya araba motorunun neden olduğu sıcaklık farklılıklarına karşı dayanıklıdır. 400 ⁰C’ye kadar olan nano yüzey kaplamaların sıcaklık dayanımı, aracın parlak görünümü ile ilgili problemlerle karşılaşma olasılığını azaltır.

Ayrıca, nano kaplamaların bir başka önemli yönü hidrofobiktir. Hidrofobiklik, yüz yüze geldiğinde sudan kaçan anlamına gelir. Nano kaplamalar, sadece su itme özellikleriyle değil, aynı zamanda boyalı yüzeyden gelen kir, çamur ve diğer dış etkenler üzerinde de önemli bir rol oynar.

 

Nano boya koruma nasıl uygulanır?

Car care firmalarının ürünlerinin formülleri nedeniyle uygulamada ufak farklılıklar olabilir. Bununla birlikte genel olarak önce boya yüzeyindeki kusurların giderilmesiyle işe başlanır. Bu aşamada boya yüzeyindeki kuş pislikleri, zift, reçine gibi kalıntılar temizlenir. Bunun için özel nano teknoloji boya temizleme ürünleri tercih edilmelidir.

İkinci aşamada yine nano teknoloji ürünlerle boya yüzeyindeki çizikler ve harelenmeler giderilir. Bu işlem için özel ekipman ve nano teknoloji ile geliştirilmiş kimyasal ürünler tercih edilir.

Üçüncü aşamada nano boya koruma nasıl uygulanır? Hazırlanan boya yüzeyine nano teknoloji boya koruma ürünleri kullanılır. Daha sonra sıvı nano teknolojili boya parlatma ürünleri uygulanır. Mikrofiber bezler veya pedler kullanılarak nano parçacıkların boya yüzeyine tutunması sağlanır.

Son aşama bekleme süresidir. Bu sürede nano boya koruma ürünlerinin boya yüzeyine tam olarak tutunması beklenir.

 

Nano boya koruma ürünleri

Nano parçacıklar, arzu edilen boyut ve şekle ayrı ayrı sentezlenir ve onlara olağanüstü yetenek ve özellikler kazandırır. Nano seviyesi moleküler ve atomiktir, malzemelerin davranışlarını çok daha fazla görüyoruz, bu da geleneksel bilim ile nelerin başarılabileceğinden daha iyi olan gelişmelere ve faydalara yol açan keşiflere yol açıyor.

Sonuç olarak, bugün nano ürünler günlük hayatımıza girmeyi başarmış ve nanoteknoloji, güçlü ve uygun maliyetli çözümleri nedeniyle pek çok alanda hayret vericidir ve paha biçilemezdir.

Nano oto boya koruma ürünleri olarak ziyaretçilerimizin en çok sorduğu ürünlerin bir listesini aşağıda çıkardık.

 • Nano Ceramic – Nano Seramik Boya Koruması – Araba Parlatıcı
 • BEKBARS NANO 2K BOYA KORUMA 80ML SET
 • Sonax Renkli Nano Parlatıcı ve Koruyucu Cila – Gri
 • Sonax XtrNano Yıpranmş Boya Çizik Giderici Parlatıcı Cila 250ml
 • Sonax Renkli Nano Parlatıcı Ve Koruyucu Cila – Beyaz 250Ml
 • Nano Ceramic Pro Seramik Boya Koruması Araba Parlatıcı
 • OKI NANO SERAMİK 9H BOYA KORUMA
 • Bekbars Nano Express Sealing Boya Koruma 250 cc
 • Simoni Racing Winston – En Etkili Nano Boya Koruma Özel Karışım Smn103839
 • Sonax Xtreme Nano- Çizik Giderici & Ultra Parlatıcı ve Koruyucu Cila 150.ml
 • Bekbars Nano High Impact Boya Koruma 50ml

 

Nano boya koruma tavsiye

Car care uzmanları nano boya koruma tavsiye ediyor. Çünkü nano kaplama veya nano sızdırmazlık, nano yapıların süper hidrofobik veya süper hidrofilik hale getiren bir yüzey üzerinde tutarlı bir molekül ağı oluşturduğu bir uygulamanın kaplanmasıdır. Bu, yüzeylerin sızdırmaz ve su geçirmez olduğu anlamına gelir. Bu, o yüzeyin daha kolay temizlenmesini sağlar.

Nano Kaplama, otomotiv endüstrisinde kullanılan yeni ve son teknoloji bir sızdırmazlık malzemesidir. Çoğu Nano Kaplama, aracınızın boyasını korumak için tasarlanan ve aynı zamanda inanılmaz parlaklık sağlayan akrilik esaslı bir kaplamadır.

Nano kaplama veya nano sızdırmazlık, nano yapıların süper hidrofobik veya süper hidrofilik hale getiren bir yüzey üzerinde tutarlı bir molekül ağı oluşturduğu bir uygulamanın kaplanmasıdır.

“Bilim adamları” terimi, ya 100 nm’nin altında bir kalınlığa sahip kaplamalar için ya da 100 nm’nin altında bir tane boyutu olan kaplamalar için kullanırlar.

Temelde iki parametre vardır. Birincisi, kaplamanın kimyasının nano ölçekte olması ve ikincisi ise kaplama katmanının nanometre boyutunda olmalıdır.

Bu nano kaplamanın ana özellikleri, şeffaflık, nefes alabilirlik, su ve leke tutmazlığı, çizilme ve korozyona dayanıklılıktır.

 

Nano seramik boya koruma

Nano seramik boya kaplama fırtınası dünyada her geçen gün kendini daha çok hissettiriyor. Araç seramik kaplama fiyatları başlıklı makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Seramik kaplama nedir?

Bir Seramik Kaplama (örneğin Opti-Coat Pro, C.Quartz ve Ceramic Pro), bir aracın dış tarafına elle uygulanan bir sıvı polimerdir. Kaplama, aracın fabrika boyası ile kimyasal olarak bağlanır ve bir koruma tabakası oluşturur. Bu tabaka boya yüzeyi ile kimyasal bağ oluşturduğu için çok daha kalıcı etkiye sahiptir. Nano seramik boya koruma benzersiz özellikler ve üstünlükler sağlıyor.

“Yüzey Bilimi” olarak bilinen ürünler artık parçacıkların bir yüzeyden diğerine geçmesine izin veriyor, böylece nano seramik kaplama aracın boya yüzeyinden ayrılmaz hale geliyor. Otomotiv kaplama imalatçıları formüllerini boya yüzeyine kimyasal ve fiziksel olarak bağladıklarını iddia ederler, ancak bağları zamanla gevşer! Öte yandan, bu nano kaplamaların bir kısmı, boyayla bağlarını asla gevşetmediklerini, açık katının bir parçasını onunla birlikte almayı gerektirecek şekilde parlatılmaları gerektiği anlamına gelir.

Araç seramik kaplama uygulaması ürünleri içeriğinde kaolen, elmas, silisyum oksit, cam, kil, kuvars, gümüş, feldspat gibi bileşenler bulunuyor.

 

Nano boya koruma uygulayan car care firmaları

Car care sektörü içerisinde pek çok firma nano oto boya koruma konseptinde çözümler sunuyor. Burada ziyaretçilerimizin sıklıkla sorduğu nano oto boya koruma yapan firmalar ve nano oto boya koruma ürünleri sağlayan firmaları listeledik

 • Sonax nano boya temizleme parlatma ve koruma. Sonax firması kendi ürünleriyle oluşturduğu Sonax nano boya temizleme parlatma ve koruma sistemini uyguluyor. Ayrıca ürünlerini parekende olarak bulmanız da (sonax nano hybrid boya koruma) mümkündür. Sonax nano boya koruma nasıl yapılır ve Sonax nano boya koruma fiyatı için tıklayın
 • Autoclub nano boya koruma act180 nano boya koruma olarak biliniyor.
 • Bekbars nano 3k boya koruma uygulaması (3k nano boya koruma), Bekbars 2k nano boya koruma gibi segmentlere sahip. Bekbars nano boya koruma yorumlarında etkili sonuçlara dikkat çekiliyor.
 • Nasiol zr53 nano seramik boya koruma kaplama ürün olarak yoğun ilgi görüyor. (nasioltm zr53 nano boya koruma, nasiol zr53 nano seramik boya koruma kaplama ilacı 09c088, nasiol zr53 nano boya koruma, nasiol zr53 seramik nano boya koruma ilacı)
 • Meguiars nano boya koruma ürünü de sıklıkla soruluyor. Meguiars boya koruma ile ilgili ürün portföyüne buradan ulaşabilirsiniz.

 

Nano oto boya koruma fiyatları (nano boya koruma ne kadar)

Nano boya koruma ne kadar? Uygulamanın markası, yapıldığı şehir (Örneğin Adana nano boya koruma, nano boya koruma Ankara), uygulama yapılacak araç, aracın boya yüzeyinin durumu gibi faktörler nano boya koruma fiyatını belirliyor.

Nano teknoloji boya koruma fiyatları değişkenlik göstermekle birlikte karşılığını almakta sıkıntı yaşamayacağınız rakamlar olduğunu belirtebiliriz.

Örnek olarak Bekbars nano 3k boya koruma fiyatları listesine buradan ulaşabilirsiniz.

 


Etiketler:
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Nano boya koruma nedir? (2 Yorum)

Yorum Yaz

 1. […] ölçek demektir. Eğer özellikle marka yanıltmaca değilse araba seramik kaplamada nano boya koruma teknoloji kaliteyi […]

YORUM YAZIN