Dikkat! Boya düşmanı çamur yağmurları geliyor!

Kategori: Boya koruma / Oto yıkama - 6.261 viewsYorum Yazın
Dikkat! Boya düşmanı çamur yağmurları geliyor!

Sanayileşme ile birlikte hava kalitesinin kötüleşmesi yağmurların da saflığını etkiledi. Artık düşen yağmur tanelerinin içerisinde sanayi tozları, atıklar, zararlı kimyasal maddeler bulunabiliyor. Bununla birlikte orta doğuya yakın olan ülkemiz coğrafyasının bir yansıması olarak çöl kumları da rüzgarlarla ülkemize taşınıp çamur yağmuru olarak araçların üzerine yağıyor.

Aracınızın boya yüzeyi çamur yağmuru altında büyük bir yıpratıcı etkiye maruz kalır

Aracınızın boya yüzeyi çamur yağmuru altında büyük bir yıpratıcı etkiye maruz kalır

Otomobilleri kapalı garajlarda tutmak her zaman mümkün olmadığına göre bu çamur yağmurlarına karşı nasıl bir önlem almalıyız?

Öncelikle otomobilin boya yüzeyinin korunması gerekiyor. Bu amaçla kışa girmeden boya koruma uygulaması yaptırdıysanız bu aracınızın boyasını koruyacaktır. Eğer boya koruma uygulamanız yoksa bir an önce yaptırın. Çamur ve asit yağmurlarının zararlı etkileri boya yüzeyini aşındırır, yıpratır, eskitir. Zamanla geri dönülemez bir noktaya getirebilir. Yeni otomobiliniz bir günde eski ve hasarlı bir görünüme kavuşabilir.

Boya koruma uygulaması yaptırdıysanız bile çamur ve asit yağmuruna maruz kalmış bir otomobili kendiniz yıkamaya çalışmayın. Profesyonel yıkama hizmeti alın. Çünkü küçük taş zerrecikleri, mikro partiküller boya yüzeyinde, camlarda hatalı yıkama ile hasar oluşturabilir. Profesyonel oto yıkama sistemiyle bu maddeler boya yüzeyine zarar vermeden arındırılır.

Boya koruma filmi de çamur yağmurları için alınabilecek önlemlerden. Burada dikkat edilmesi gereken nokta aracın tüm dış yüzeylerinin filmle kaplanması gerektiği. Bu mecburiyet film uygulamasının maliyetini yükseltiyor. Daha uygun maliyetli film uygulamaları ise çamur yağmurlarından korurken boya yüzeyine bıraktıkları kalitesiz yapışkan nedeniyle zarar verebiliyor. Mutlaka güvenilir ve garantili boya, kaput koruma filmlerini tercih edin!

Yağmur deyip geçmeyin. Otomobil yatırımınızın değerini düşüren etkenlerin önemlilerinden biri yağmur. Yağmurlu havalar iyice yaşlaştığı bu günleri bir fırsat olarak görüp car care istasyonlarına uğrayarak otomobilinize en uygun sistemi uygulatın! Aracınız çamur ve asit yağmuru altındayken bile ilk günkü görünümünü ce canlılığını korusun!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Dikkat! Boya düşmanı çamur yağmurları geliyor! (5 Yorum)

Yorum Yaz

  1. […] Kaput filmi uygulaması da boya yüzeyini korumakla birlikte doğru uygulanmazsa boya yanığı gibi yan etkiler ortaya çıkarabiliyor. […]

  2. […] özelliktedir. Suyu boya yüzeyinden iter. Böylece boya yüzeyinde sudaki kireç artıkları, asit ve çamur yağmurları gibi oluşumların iz bırakması da […]

  3. […] tozu, endüstriyel serpinti, asit yağmuru birikintileri ve ray tozunun tümü aracınıza […]

  4. […] Çamur ve çamur yağmuru otomobil boyasının en büyük düşmanlarındandır. Bir kovayı sıcak suyla doldurun. Ardından bir bardak beyaz sirke ve birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyin. Sirkedeki asit, kiri ve yağı kesmede mükemmeldir. […]

  5. […] Çamur ve çamur yağmuru otomobil boyasının en büyük düşmanlarındandır. Bir kovayı sıcak suyla doldurun. Ardından bir bardak beyaz sirke ve birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyin. Sirkedeki asit, kiri ve yağı kesmede mükemmeldir. […]

YORUM YAZIN