Boya koruma filmi nedir?

Kategori: Boya koruma - 11.241 viewsYorum Yazın
Boya koruma filmi nedir?

Boya koruma filmi konusu çok tartışılıyor. Genellikle faydalı olup olmadığı konusunda şüpheler bulunuyor. Boya koruma filmi yaptıranların forumlarda veya başka platformlarda yaptıkları paylaşımlar kafa karışıklığı oluşturabiliyor. Araç kaput koruma filmi boya yüzeyini koruyarak araç yatırımınızı koruyor mu yoksa kendisi yıpratıcı bir etkene mi dönüşüyor. Boya koruma filmi ile ilgili gerçekleri okumaya hazır mısınız?

 

Boya koruma filmi

Boya koruma filmi kaput yüzeyine uygulanan şeffaf bir üründür. Bu ürün boya yüzeyini farklı yıpratıcı etkilere karşı korumak amacıyla uygulanıyor. Özellikle kaputa uygulandığı için kaput koruma filmi olarak da adlandırılabiliyor. Bazı durumlarda uygulandığı yer bakımından kapı kenarı boya koruma filmi biçiminde isimlendirilebilir. Araç kaput koruma filmi profesyonel ekipler tarafından yapılmalıdır.

Boya ve kaput koruma filmi 120-170 mikron kalınlığındaki poliüretan veya PVC esaslı malzemedir. Boya koruma filmi, arabanızın boyalı alanlarını kapatacak şekilde tasarlanmıştır ve aracınızın mümkün olan en uzun süre boyunca en iyi şekilde görünmesini sağlayacak önemli bir koruma sağlar.

 

Boya koruma filmi uygulamak araç yatırımınızı korur mu?

Araba boya koruma filmi araç yatırımınızı korumak için iyi bir yöntemdir. Bu uygulamanın araç yatırımınıza yapacağı katkılar temel olarak şöyle sıralanıyor.

  • Çevresel yıpratıcı etkilerden boya yüzeyini korur. Aracınızın doğal olarak ağaç sapı veya kuş pisliği gibi temas ettiği ortamdaki birçok öğe boyamak için aşındırıcıdır. Zamanla, bu çevresel tehlikeler boyaların kalitesini düşürecektir. Dalların tepesinden düşen meyveler gibi bazı ürünler veya reçine atıkları boya rengini kalıcı olarak değiştirebilir.

Koruma filmine yatırım yapmak, bu tehlikeler ile arabanızın boyası arasında bir koruma katmanı                      oluşturarak  hasar ve yıkıcı aşınma ve yıpranmanın önlenmesine yardımcı olacaktır. Boyaların yüzeyini daha güçlü hale getirdiği için, boyasının yoldan gelen bir taşla yontulma veya boyama olasılığını da azaltabilir.

 

Boya koruma filmi faydaları

  • Boya koruma kaput filmi güneşin boya yüzeyine zarar veren UV ışınlarının zararlarını filtreler. Aracınızı garajdan her çıkardığınızda, UV radyasyonuna maruz kalır. Tıpkı cildiniz gibi, arabanız da bu radyasyondan zarar görüyor. Dışarıya doğru yürürken cildinize güneş koruyucu koyarsınız, ama arabanız ne olacak? Araba boya koruma filmi, UV ışınlarını engellemek için özel olarak tasarlanmıştır, böylece aracınızın boya işi UV ışınlarına maruz kaldığında solmaz. Bu, aracınızın parlak, canlı renklerle en iyi şekilde daha uzun süre kalacağı anlamına gelir.
  • Aracınızın üzerinde toz ve kir birikmesini önlemek için boya koruma kaput filmi uygulanmalıdır. Arabanızın harika görünmesini sağlamak için bir zaman yatırımı gerekir, ancak araba boya korumasına sahip bu işi daha kolay bulabilirsiniz. Film sadece aracınızda toz birikmesini engellemekle kalmaz, aynı zamanda hızlı ve daha kolay araç yıkamayı da sağlar. Yıkamak için zamanınız yoksa veya kuraklık nedeniyle su kısıtlamaları olan bir bölgede yaşıyorsanız, temiz ve parlak görünmesi için yumuşak bir bezle ovun.
  • Araç boya koruma filmi aracınızın yeniden satış değerini artırır. Kullanılmış bir otomobilin yeniden satış değerini artırmak için genellikle yapılması gereken çok az şey vardır, ancak araba boyası korumaya yardımcı olabilir. Sadece boyayı iyi tutmakla kalmaz, aynı zamanda değer kaybına yol açabilecek hasarları da önler, aynı zamanda meraklı alıcılar da bu yatırımın değerini anlar ve sahip olduğu bir araba için daha fazla ödeme yaparlar.
  • Oto boya koruma filmi uyguladığınızda ayrıca wax veya özel kimyasal kullanılarak boya koruma uygulaması yaptırmanıza gerek kalmayacaktır. Şeffaf boya koruma filmi yeni cilalı bir aracın görüntüsünden hoşlanıyorsanız, boya koruması balmumu kullanmak zorunda kalmadan bu görünümü size verebilir. Cilanın sağlayacağı koruyucu kaplama sayesinde, sevdiğiniz parıltıyı elde etmek için arabanızı yumuşak bir bezle parlatmaya imkan verir.

 

Boya koruma filmi boya yüzeyine zarar verir mi?

Hemen belirtelim, hayır, zarar vermez. Burada bütün mesele otomobiller için özel olarak üretilmiş, koruyucu özelliğe sahip, boya yüzeyine zarar vermeyen teknik özelliklere sahip ürünler kullanıldığında boya yüzeyi için koruyucudur, zarar vermez.

 

Boya koruma filmi nasıl yapılır?

Boya koruma filmi nasıl yapılır? Reklam ve araç kaplama firmalarında uygulama yaptırılabilir mi? Reklamcılar için üretilen veya inşaat sektöründe kullanılan filmler araçlar için uygun olmayıp koruyucu özelliklere sahip değildir. Farklı amaçlar için üretilmişlerdir. Görünüm olarak gerçek şeffaf boya koruma filmi ile farkları yoktur. O nedenle en doğru yöntem bilinen markaların uygulama istasyonlarında profesyonel ekiplere yaptırılmasıdır. Çünkü şeffaf boya koruma filmi uygulamak özel ekipman ve teknik bilgi, beceri gerektirmektedir.

 

Boya koruma filmi nasıl çıkarılır?

Şeffaf boya koruma filmi boya yüzeyine zarar vermez, en az üç-beş yıl boyunca şeffaflığını korur, sararma olmaz. İstenildiği anda yine uzman ekipler tarafından boya yüzeyine hiçbir zarar vermeden ısıtılarak çıkarılabilir.

Boya yüzeyinde tutkal kalması durumunda yapışkan sökücü özel car care ürünleri kullanabilirsiniz.

 

Şeffaf boya koruma filmi markaları

Ülkemizde bulabileceğiniz ve aracınıza uygulatabileceğiniz şeffaf boya koruma filmi markalarının bir bölümünü listeledik. Burada yer veremediğimiz kaput koruma filmi uygulaması yapan markalar bize ulaşırlarsa onları da listemize ekleyebiliriz. Yer alan kaput koruma filmi uygulama firmaları reklam amacıyla değil bilgilendirme için listelenmiştir.

  • 3M boya koruma filmi (Boya koruma filmi 3M). 3M™ Boya Koruma Filmi PUL2008 markasıyla tanınıyor. Aracın görünümüne zarar vermeksizin çizik, parça aşınması ve korozyona karşı neredeyse görünmez koruma sağlıyor. Taş darbelerine karşı korur, çizilme, leke veya sararmaya karşı direnç sağlar. Boyanın bütünlüğünü korurken, yıllarca aynı estetik film görünümünü sağlar. Filmin esnek yapısı ve istenilen ölçülerde kesilebilir olması, filmin zor araç yüzeylerinde uygulanmasını kolaylaştırır.
  • Ziebart boya koruma filmi. Z-Shield (Z-Shield markası Ziebart adına tescilli markadır) markası ile yapılan 150 mikron poliüretan esaslıdır. Kuruluş amacı otomobilleri korumak olan Ziebart’ın sunduğu Z-Shield Boya Koruma Filminin amacı ise boyayı araca estetik katarak korumaktır.
  • Film & Foil boya koruma filmleri. Markanın PVC MACtac Boya Koruma Filmi, Endura Poliüretan BoyaKoruma Filmi, Xpel Ultimate Boya Koruma Filmi seçeneklerini sunuyor.
  • AutoClub boya koruma filmi. Tam Kaput Poliüretan ve Tam Kaput PVC gibi konseptlerde kaput koruma filmi uygulanıyor.

 

Kaput koruma filmi ömrü

Poliüretan kaput filmi ömrü genellikle beş yıl olarak veriliyor. Bazı poliüretan kaput filmi ürünlerinde bu süre üç yıla düşebiliyor. Çok yüksek oranda güneş altında kalmayan araçlar için beş yıl iyi bir süredir.

 

Kaput koruma filmi zararları

Kaput koruma filmi zararları noktasında orijinal markaları ürünlerin boya yüzeyi için zararlarından söz edilemez. Sahte veya uygun olmayan oto koruma filmleri boya yüzeyine zarar verebilir. Boya yüzeyinde yolmalara, boyanın çıkmasına sebep verebilir. Tutkalını bırakabilir. Aracın yeniden boyanmasına neden olabilecek boyutta sıkıntı doğurabilir. Bu nedenle profesyonel car care firmalarının oto boya ve kaput koruma filmlerini tercih edin! Rahat edin!

 

boya koruma filmi-boya koruma filmi nasıl yapılır-boya koruma filmi-oto boya koruma filmi-3m boya koruma filmi-boya koruma filmi 3m-ziebart boya koruma filmi—boya koruma filmi nasıl çıkarılır-kaput koruma filmi uygulama-kaput koruma filmi zararları-kaput koruma filmi ömrü-poliüretan kaput filmi-kaput koruma filmi-araç boya koruma filmi fiyatları-şeffaf boya koruma filmi fiyatları-3m kaput koruma filmi fiyat

Boya koruma filmi ile araç yatırımın güvence altında! Photo: Pexels-Pixabay

Araç boya koruma filmi fiyatları

Araç boya koruma filmi fiyatları filmin ve aracın markasına ve uygulandığı bölüme göre değişebiliyor. Tüm poliüretan kaplama filmi 9-10 bin liraya kadar çıkabiliyor. Yalnızca tampon kaplama ise 200-500 TL şeffaf boya koruma filmi fiyatları almak mümkün olabiliyor.

3M kaput koruma filmi fiyatları için 3M Car Care Center bayilerinden fiyat alabilirsiniz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Boya koruma filmi nedir? (3 Yorum)

Yorum Yaz

  1. […] katmanı oluşturur. Bununla birlikte, seramik kaplamanın daha geniş bir savunma biçimi sunan boya koruma filmi yerini almadığına dikkat etmek […]

YORUM YAZIN