Basınçlı yıkama boyaya zarar verir mi?

Kategori: Oto yıkama - 1.573 viewsYorum Yazın
Basınçlı yıkama boyaya zarar verir mi?

Basınçlı yıkama veya tazyikli yıkama otomobil yıkama istasyonlarında yoğun olarak kullanılıyor. Oto yıkamacıların en önemli aletlerinden basınçlı yıkama makinesi doğru kullanılmadığında boyaya zarar verebilir mi? Evet, basınç ayarı iyi yapılmadığında boyaya zarar verebilir. Boya yüzeyinin daha iyi temizlenmesi için yüksek barlarda oto basınçlı yıkama yapıldığında boya yüzeyi ciddi zarar görebilir.

Bu yazıda; tazyikli yıkama zararları nelerdir gibi aklınıza takılan ve daha önce neden haberim yoktu diyeceğiniz konular da ilginizi çekecektir.

Otomobil tazyikli yıkama çözümleri gibi otomobil yatırımınızın değerini artıracak pek çok temizlik, koruma, bakım önerisini binlerce kişi uyguluyor. Siz de en çok tercih edilen otomobil car care (İç Dış TemizlikBoya parlatma ve korumaSeramik kaplamaOzonla dezenfeksiyonMotor temizlik ve koruma vb.) uygulamalarını buradan keşfedebilirsiniz.

Basınçlı yıkama nedir? Boya yüzeyi ve boya koruma için zararlı mıdır?

Basınçlı yıkama makinesi nasıl çalışıyor? Kompresör ile basınçlı nozula su aktarılıyor. Nozul suyu püskürten bölüme verilen isimdir. Nozula iletilen suyun, yüksek basınç seviyesine getirilmesi basınçlı yıkama makinesi çalışma prensibidir. Basınç ayarlanabilir olduğu için inatçı kirlere 150 – 350 bar arası değişen basınç miktarı uygulanabiliyor.

Basınçlı oto yıkama nasıl yapılır?

Pek çok insan elbette arabalarını temizlemek için basınçlı yıkayıcı kullanır, ancak yarardan çok zarar verebilir. Basınçlı yıkayıcı kullanmak boyaya zarar verebilir veya paslanmaya yol açabilecek şekilde çizebilir. Ve bir araba yıkama genellikle işi gayet iyi halleder – bahçe hortumu ve sabunlu sünger de öyle. Tekerlekler gibi sorunlu noktalar üzerinde biraz dirsek yağı ve özel bir temizleyici kullanın.

Tazyikli su makinesi ile tazyikli yıkama nasıl yapılır?

Mağazalarda veya self servis oto yıkamayı ziyaret ettiğinizde satın alabileceğiniz farklı tipte jet yıkayıcılar vardır.

İdeal olarak, uzun hortumlu ve değişken jet nozul ayarlarına sahip bir basınçlı yıkama makinesi isteyeceksiniz. Uzun hortuma sahip olmak, daha kısa sürede otomobilin daha fazlasını kaplamayı kolaylaştırırken, değişken meme ayarlarına sahip olmak, otomobilin daha hassas kısımlarını temizlerken çok daha güvenli olmasını sağlar.

Sahip olduğunuz jet yıkayıcının ayarlanabilir basınç ayarları yoksa, daha hassas parçalarla uğraşırken arabadan uzak durun. Araçtan yaklaşık üç metre uzakta durmak güvenli olmalıdır.

Jet yıkayıcıyı ilk açtığınızda, ilk su patlaması uygulanan normal ayardan daha güçlü olabileceğinden, onu arabadan (tercihen yerden) uzağa yöneltmek akıllıca olacaktır.

Basınçlı oto yıkama için püf noktaları

Arabanızda kendi basınçlı yıkayıcınızı kullanmayı planlıyorsanız, en sivri uçlu nozul eklerini kullanmayın. Muhtemelen çok güçlü olacak ve arabanızın boyasına zarar verebilir.

Ayrıca, basınçlı yıkayıcı kullanırken arabanızın beton bir yüzeyde olması çok daha güvenlidir. Araç çakıl üzerindeyse, boyaya taşlarla çarpabilirsiniz. Panel boşluklarının etrafını da püskürtmek için fazla zaman harcamayın, çünkü bu alanlar özellikle eski bir arabaysa sızıntıya karşı hassastır.

Boyanın aşındığı veya eski lastiklerin üzerinde güçlü sprey ayarı kullanmaktan kaçının ve tüm camların ve bagajın düzgün şekilde kapatıldığından emin olun. Ciddi hasarları önlemek için, motor bölmesine veya aracın iç kısmının herhangi bir kısmına basınçlı yıkama makinesini asla püskürtmeyin.

Son olarak, gerçekten denemek isteseler bile çocukların basınçlı yıkayıcı kullanmasına izin vermemeniz önerilir. Bunu yetişkinlere bırakmak daha güvenli.

Oto tazyikli yıkama gibi ilginizi çekebilecek kaçırmamanız gereken makaleler!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN