Araç taban halısı temizleme

Kategori: İç temizlik - 17.878 viewsYorum Yazın
Araç taban halısı temizleme

Araç taban halısı temizleme neden önemlidir? Çünkü aracınızın en kirli yeri maalesef taban halılarıdır. Genellikle koltuk, vinil yüzeyler, metal yüzeyler gibi görünen kısımlar daha çok temizlenirken oto taban halısı ihmal edilir.

Oysa tam bir mikrop ve pislik yuvası haline gelebilir. Üstelik saldığı koku ile aracınızın modeli yeni bile olsa sizi çok rahatsız edebilir. Araba taban halısı temizleme için gerçekten zaman ve kaynak ayırmak sizin ve sevdiklerinizin hayatı, konforu için çok önemlidir.

Yazının tamamını okuyarak adım adım vereceğimiz basit uygulamalar ile araç taban halısı temizleme işlemini kendiniz profesyonel car care istasyonlarına benzer şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazının sonunda halıdaki çamuru çıkarma, içecek kalıntılarını yok etme, yağ lekelerini temizleme, kusmuk gibi kalıntıları yok etme, kan lekelerinden kurtulma, evcil hayvan kokularını bitirme için evde yapabileceğiniz tarifler çok işinize yarayacaktır.

Bu yazıda; araba taban halısı temizleme nasıl çıkarılır, evde garajda araba halısı nasıl temizlenir, oto halı yıkama, araç taban halısı koruma nasıl yapılır gibi çok işinize yarayacak ve daha önce neden bilmiyordum diyebileceğiniz konular da ilginizi çekecektir.

Araba taban halısı nasıl temizlenir çözümleri gibi otomobil yatırımınızın değerini artıracak pek çok temizlik, koruma, bakım önerisini binlerce kişi uyguluyor. Siz de en çok tercih edilen otomobil car care (İç Dış TemizlikBoya parlatma ve korumaSeramik kaplamaOzonla dezenfeksiyonMotor temizlik ve koruma vb.) uygulamalarını buradan keşfedebilirsiniz.

Araç taban halısı temizleme

Araç taban halısı temizleme için öncelikle paspasları çıkarıp varsa ele gelen çöpleri temizlemekle başlanabilir.

İkinci aşamada eğer kötü koku veya kalıntı yoksa yalnızca tozdan şikayetçi iseniz elektrikli süpürge ile tüm tozu vakumlamak gerekiyor. Kablosuz elektrik süpürgeleri de çok işinize yarayacaktır.

Eğer halıda içecek, yağ veya benzeri döküntü ve kalıntı varsa elektrikli süpürge yerine halı yıkama makinesi kullanılmalıdır. Halı yıkama makinesi ile araç halısı temizleme birkaç kez işlem yapabilirsiniz.

Bu aşamada halı yıkama şampuanı, halı temizleme spreyi gibi özel formüllü ürünleri kullanabilirsiniz. Halıyı etkili bir şekilde derinlemesine temizlemek için iyi bir araba halısı şampuanı veya temizleyicisi seçin. Ticari bir ürün alamıyorsanız, çamaşır deterjanı da kapsamlı bir iş çıkarabilir.

araç taban halısı temizleme-oto halı yıkama-araç halı paspas temizliği-araba taban halısı temizleme-araç halısı temizleme-oto taban halısı temizleme-araba halısı nasıl temizlenir-araba taban halısı nasıl temizlenir-araba taban halısı temizliği-araba taban halısı yıkama-araç taban halısı koruma-araç taban halısı temizliği-araç taban halısı yıkama
Araba taban halısı nasıl temizlenir?

Araba taban halısı temizleme sırları, araba taban halısı nasıl temizlenir?

Araba taban halısı temizleme için özel oto halı yıkama şampuanı veya oto halı temizleme spreyi ürünlerini kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz ürünün kullanma talimatını okuyarak uygulayın. Sprey ise, bölgeye doğrudan püskürtün. Konsantrasyonlar gerektiği gibi seyreltilerek kullanılmalıdır.

Ardından, temizleyiciyi halıya işlemek için sert bir fırça kullanın. Dairesel hareketler lekeleri, kiri ve yağı çıkarmak için en iyisidir. Çok kirli araç içi durumunda araba halısı nasıl temizlenir? Halınız özellikle kirliyse, ekstra derin bir temizlik elde etmek için bir buharlı temizleyici veya halı temizleme makinesi kullanabilirsiniz. 

Bez ile durulama yapın. Fazla suyu ve temizleyiciyi silmek için nemli bir bez kullanın. Bu aşamada araba halısı nasıl temizlenir işlemlerini tamamladıktan sonra sıra geldi kurutma işlemine.

En önemli bölüm araba taban halısı temizliği işleminde kurutma sürecidir. Çünkü oto taban halısı küf ve bakteri oluşumu için mükemmel bir yerdir. İyi ve doğru kurutulmayan otomobil taban halısı varsa bagaj halısı kötü kokuların kaynağı haline gelebilir.

Profesyonel olarak araba taban halısı nasıl temizlenir?

Suyun çoğunu bir bezle boşalttıktan sonra, tüm kapıları açın ve arabanın esintiyle kurumasını bekleyin. Araba güneşli bir yerde kalabilirse, bu işlemi hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

Arabayı bir saat bırakın, sonra geri gelip kontrol edin. Birden fazla yeri kontrol ederek hala nemliyse, bir saat kadar daha kurumasını bekleyin.

Eğer imkanınız varsa sıcak hava ile kurutma makinesi kullanmak en iyi çözümdür. Yakınınızda kurutmatik varsa değerlendirebilirsiniz.

Araç halı paspas temizliği sürecinde arabadan turşu kokusu nasıl çıkar?

Özellikle araç taban halısı temizliği noktasında bir konuya değinmek istiyoruz. Bagaja turşu döküldü ne yapmalıyım, arabadan turşu kokusu nasıl çıkar sorusu ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Panik yapmayın çözümü var.

 • Öncelikle dökülmeyi fark eder etmez uzun yolda bile olsanız bir oto yıkamacıya giderek sızıntıyı oradan süpürge ile çekin. Tam temizlenme için fırçalayarak kalmadığından emin olun.
 • Daha sonra detaylı iç temizlik ürünleri içerisinden özellikle alkol bazlı olanlarla yüzeyi temizleyerek mikroorganizmaların ölmesini sağlayın. Carpet cleaner veya Odour Eliminator – Kötü Koku Giderici ürünleri kullanabilirsiniz.
 • Mutlaka tam kuruma olmasını gerçekleştirin. Kuruma için yapay veya güneşin UV ışınları etkili olacaktır.
 • Aracın taban halısı içerisinde turşu suyu kalıntısı yayılabilir. Bu nedenle lokal değil tüm tabanı veya bagajın tamamını temizleyin.
 • Araç halı paspas temizliği işleminde kokunun yayılmasından daha önemli olan kokunun ortaya çıkmasını önlemektir.
 • Mutlaka bakteri ve mikroorganizmaların tümden yok olması için ozonla dezenfeksiyon işlemi yaptırın.
 • Tüm bu işlemleri profesyonel car care istasyonlarında işin uzmanları tarafından alabilirsiniz.

Oto taban halısı temizleme işlemi bittiğinde paspas temizliği yapılmalıdır. Editörlerimiz tarafından büyük bir özen ve emekle hazırlanan araba paspas temizliği nasıl yapılır konulu detaylı makaleyi mutlaka incelemenizi öneriyoruz.

Oto halı yıkama

Pek çok alternatif yöntem ve temizleyici ile oto halı yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle halı yıkama makinesi kullanmak gerekiyor. Eğer halı yıkama makinesi kullanmadan oto halı yıkama yaparsanız vakumlama işlemini yapamayacağınız için kokuya sebep olabilir.

Araba halılarını yıkarken kullandığınız deterjan ürünü için birçok seçeneğiniz var. Günlük çamaşır deterjanınız, bulaşık deterjanınız ve hatta şampuanınız bile araç taban halısı yıkama yapabilir. Otomotive özel halı temizleyicileri ve kendin yap karışımları da mevcuttur. Oto halı yıkama şampuanı araba taban halısı yıkama için pek çok marka tarafından üretiliyor.

Burada evde yapabileceğiniz bir oto halı yıkama şampuanı tarifi veriyoruz.

 • 3 yemek kaşığı rendelenmiş sabun
 • 2 yemek kaşığı Boraks
 • 2 su bardağı kaynar su
 • Hoş koku için 10 damla lavanta esansiyel yağı 

 Bu tarif, sabun tamamen eriyene ve köpük köpük olana kadar bir kapta karıştırılmalıdır. İçine sert bir fırça batırın ve arabanızın halısına sürün. Bu şampuanı araç halı paspas temizliği için güvenle kullanabilirsiniz.

Araç taban halısı koruma

Araç taban halısı temizliği yapıldıktan sonra koruma altına alınması yapılan işlemin kalıcılığını artırıyor. Araç taban halısı koruma nasıl yapılır? Bu amaçla halı koruma spreyi uygulayabilirsiniz.

Araç tabın halısı koruma için oto halı koruma spreyi yanında oto halı koruma filmi veya araç taban koruyucu şeffaf kaplama işlemi de yaptırabilirsiniz.

Oto taban halısından çamur nasıl temizlenir?

Çamur ve çamur yağmuru otomobil boyasının en büyük düşmanlarındandır. Bir kovayı sıcak suyla doldurun. Ardından bir bardak beyaz sirke ve birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyin. Sirkedeki asit, kiri ve yağı kesmede mükemmeldir.

İyice karışana kadar karıştırın, ardından solüsyona bir bez veya sünger batırın ve lekeyi ıslatın. Dairesel hareketlerle fırçalamak için sert bir fırça kullanın. Son olarak, alanı temiz bir bez veya kağıt havluyla kurulayın.

Meşrubat ve içecek lekeleri için araç taban halısı temizleme nasıl yapılır?

Görünmeyen tümsekler, keskin dönüşler ve ani duruşlar birkaç talihsiz dökülmeye neden olabilir. Neyse ki, kahve ve soda gibi lekeler soğuk su ve kağıt havlu kullanılarak kolayca çıkarılabilir.

Lekeyi soğuk suyla hafifçe ıslatın, ardından kağıt havlu veya bir bez kullanarak alanı kurulayın. Alanın kurumasına izin verin. Sıcak su kullanmaktan kaçının çünkü bu, lekeyi sabitleyerek çıkarılmasını daha da zorlaştıracaktır.

Oto taban halısı üzerindeki yağ kalıntıları nasıl temizlenir?

Bir halıdaki yağlı lekeler en hafif tabirle kötü olabilir ama neyse ki kolayca çıkarılabilirler. Pamuklu bir beze az miktarda tiner uygulayın ve lekeyi dairesel hareketlerle ovalayın. Bir kağıt havlu alın ve fazla boya tineri silin.

Tiner, halınızın rengini bozabilir veya solmasına neden olabilir. Lekeyi uygulamadan önce incelticiyi göze çarpmayan küçük bir noktada deneyin.

Araba halısındaki kusmuk nasıl çıkarılır?

Hoş olmayan bir kokuya neden olabileceği ve halıya zarar verebileceği için kusmuk mümkün olduğunca çabuk temizlenmelidir.

Bunun için bir kutu veya bir şişe normal soda kullanmanızı öneririz. Bölgeye dökün ve nemli bir bezle dairesel hareketlerle ovalayın. Sodadaki kabarcıklar, lekeyi kaldırmaya yardımcı olacak ve sorunsuz bir şekilde çıkarmanızı sağlayacaktır. İşiniz bittiğinde alanı bir havlu veya bezle kurulayın.

Kokudan endişeleniyorsanız, eşit miktarda su ve kabartma tozu kullanarak bir macun da yapabilirsiniz. Bölgeye uygulayın ve 10 dakika kadar bekletin. Kabartma tozu kokuları emmede oldukça etkilidir. Bir bez veya fırça ile hafifçe ovalayın, ardından nemli bir havluyla çıkarın.

Araba taban halısı nasıl temizlenir çözümleri gibi otomobil yatırımınızın değerini artıracak pek çok temizlik, koruma, bakım önerisini binlerce kişi uyguluyor. Siz de en çok tercih edilen otomobil car care (İç Dış TemizlikBoya parlatma ve korumaSeramik kaplamaOzonla dezenfeksiyonMotor temizlik ve koruma vb.) uygulamalarını buradan keşfedebilirsiniz.

Araba halısı nasıl temizlenir gibi ilginizi çekebilecek kaçırmamanız gereken makaleler!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN