Araç içi toz alma

Kategori: İç temizlik / Koltuk koruma - 11.264 viewsYorum Yazın
Araç içi toz alma

Araç içi toz alma yaparak iç mekânı temizleyebilirsiniz. Araç içi temizlik ürünleri bakımından ülkemizde de geniş bir yelpaze oto marketlerde bulunabiliyor. Ancak araç içerisinin toz tutmasını engellemek için yapılabilecekler var mı? Araç içi toz alma yapmadan önce neler yapılabilir?

Araç içi toz alma

Araç içi toz alma için geliştirilmiş aparatları kullanarak en ince ve dar noktalara kadar girip temizleyebilirsiniz. Bu konuda profesyonel hizmet sunan car care istasyonlarından destek alabilirsiniz. Aracınızı car care merkezlerine teslim ederek gerek iç gerekse boya yüzeyi temizlik ve parlatması yanında korunmasını da sağlayabilirsiniz.

Pekiyi araç içerisine toz girmesini engellemek için neler yapılabilir?

Öncelikle şu noktaya göz atalım. Aracın içerisine toz neden girer? Nasıl girer? Aracın içerisine toz

 • Camlardan, cam açma kolları yuvalarından
 • Kapı açma düğme ve kollarından
 • Araç kapı fitillerinden
 • Havalandırma ızgaralarından girer

Dolayısıyla araç içerisinin temizliği yapıldıktan sonra çok kısa sürede toz kapmasını önlemek için yukarıdaki maddelerde sıralanan faktörleri kontrol altına almak gerekiyor.

Aracın içerisine toz girmesi aynı zamanda gürültü, ses ve rüzgâr hatta su girebileceği anlamına da geliyor. Eğer aracınızın sızdırmazlık izolasyonu tam ve yeterli değilse bu kaçınılmaz bir sondur. Aracınız yeni dahi olsa sızdırmazlık bakımından yeterli olmayabilir.

toz tutmayan sprey - araç toz alma püskülü - siyah araba nasıl parlatılır - toz tutmayı engelleyen sprey - araç içi toz alma - toz tutmayan oto cila - toz tutmayan boya koruma - araba toz önleyici, arac toz onleyici - oto kapı fitili - araba kapı fitili nasıl yapıştırılır - araç kapı fitili bakımı - araç kapı fitili değiştirme - araç kapı fitili ses - oto kapı fitili nasıl takılır - araba kapı fitili tamiri

araba kapı fitili nasıl yapıştırılır

Araç sızdırmazlık izolasyonu

 

Aracınızın içeriye toz almaması için öncelikle kapı, bagaj fitillerinin gözden geçirilmesi gerekiyor. Bu fitiller kopmuş, ayrılmış, yıpranmış, gevremiş olabilir. Bu nedenle kapı fitillerinin düzenli olarak bakımının yapılması araç içi toz almanın önlenmesinde en önemli faktördür.

Kapı fitiller yeni ama yine de toz giriyorsa fitillerin montajında klips yöntemi kullanılmış olabilir. Fitillerin araç gövdesine sabitlenmesi klips yöntemiyle yapılabiliyor. Bu yöntem görünümde fitillerin tam olarak araç gövdesine bitiştiğini gösterse de toz partiküllerinin içeriye girmesini engellemede yalıtım bakımından yetersiz kalabiliyor. İstenmeyen tozlar yeni aracınızın içinde sizinle birlikte yolculuk ediyor. Ayrıca yüksek hız seviyelerinde klips yöntemiyle tutturulmuş fitiller rüzgârın etkisiyle dışa doğru açılabiliyor. Yuvarlak veya kavisli bölgelerde klips yöntemi fitilin tam olarak araç gövdesiyle aynı formu almasını engelleyebiliyor.

Bu sorunu önlemek için özel geliştirilmiş sızdırmazlık bantları veya sızdırmazlık fitil bantlarını tercih edebilirsiniz. Sorunun büyük oranda çözüldüğünü göreceksiniz. Oto kapı fitili bandı ile tozlar aracınızın içerisine girecek açıklık bulamayacaktır. Akrilik esaslı bu bantlar yüksek sızdırmazlık kalitesiyle tertemiz bir araç içi ortamı sunabiliyor.

 

Tam bir yalıtım yaptırın!

Aracınızın dışarıyla teması olan bölgelerine tam bir yalıtım yapılması gerekiyor. Örneğin aracınızda cam açma kolları varsa bu kolların yuvalarından da toz girişi olabilir. Bu yuvaların etrafının özel yalıtım malzemeleri ile kapatılması sorunu çözebiliyor.

 

Ürünler

Araç içi toz tutmasını önlemek için bazı ürünler bulunabiliyor. Ancak bu ürünler toz girmesini değil giren tozun uzaklaştırılmasını sağlıyor daha çok. Bu ürünler;

 • Toz tutmayan sprey
 • Araç toz alma püskülü
 • Toz tutmayı engelleyen sprey
 • Araba toz önleyici (arac toz onleyici)

 

Araç kapı fitili bakımı

Editörlerimiz oto kapı fitili bakımı konusunda detaylı bir makale çalışması yapıyor. Üzerinde çalıştıkları konular;

 • Araba kapı fitili nasıl yapıştırılır?
 • araç kapı fitili bakımı
 • araç kapı fitili değiştirme
 • araç kapı fitili ses
 • oto kapı fitili nasıl takılır?
 • araba kapı fitili tamiri

Yazımı biten makaleleri sitemizi takip ederek ilgili konunun üzerine tıklayıp okuyabilirsiniz.

 

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Araç içi toz alma (3 Yorum)

Yorum Yaz

 1. […] süpürme ve toz alma işleminin bir iç mekanın harika görünmesini sağlayacağını herkes bilir. Tabii ki bu […]

YORUM YAZIN