Arabayı güneş yanığından nasıl koruruz?

Kategori: Boya koruma - 30.401 viewsYorum Yazın
Arabayı güneş yanığından nasıl koruruz?

Arabayı güneş yanığından nasıl koruruz? Güneşin araçların kaporta boya yüzeyine zararları nelerdir? Araç boya yüzeylerini güneş yanığından koruyarak otomobilinizi 3 yaş hatta 5 yaş yeni görünüme kavuşturmak mümkün olabilir! Aracınızın dış yüzeylerinde bir mucize yaşamak için doğru adrestesiniz! Yüz binlerce araç sahibinin otomobil yatırımını korumasını destekleyen ünlü car care markaları  kalıcı temizlik ve koruma için, size özel hediye niteliğindeki önerileri, bir an önce denemenizi istiyorlar. Bu makaleyi okuyanların yüzde 80’i otomobili güneş yanığından koruyanların tercihi, yüz binlerce kişi tarafından denenmiş diğer önerileri de inceleme şansını değerlendiriyor! Bu yazıda otomobil yatırımınızın güneşin altında yanıp değerini yitirmemesi için yapabileceğiniz önlemler ve önerileri bulacaksınız. Aracınızı güneşten koruyun!

Arabayı güneş yanığından nasıl koruruz?

Arabayı güneş yanığından nasıl koruruz sorusundan önce güneş aracın boya yüzeyine nasıl zarar veriyor buna bakalım.

Aracınızı güneşte uzun süre park etmek, parlaklığı mumunuzdan alabilir ve boya işinizi sönük ve solgun hale getirebilir. Bu özellikle koyu renkli otomobillerde gerçekten kötü görünebilir. Genel etki, gerçekten bakımından daha fazla kilometreye sahipmiş gibi görünen bakımsız bir araçtır.

Arabayı güneşten nasıl koruruz?

Arabayı güneşten korumak için doğru çözüm branda ile kapatmak değildir. Oto branda kullanmak çoğu zaman boya yüzeyinde çizilmelere neden olabilir.

Branda altında güneşte kalan araçlar daha yüksek sıcaklığa maruz kalıyor. Brandanın hava alıp verme özelliği kısıtlı olduğu için brandanın altında yüksek bir sıcaklık boya yüzeyini bekliyor olacaktır. Bu sıcaklığı günler boyunca yaşayan araçlar elbette boya hasarlarına maruz kalabilir. Pamuklu araba brandası bir nebze uygun olsa da oto brandası zorunlu olmayan hallerde boya yüzeyi kalitesi açısından tercih edilmemelidir. Yüksek kaliteli pamuklu araba brandası ve boyaya zarar vermeyen branda doğru kullanılırsa tercih edilebilir.

Arabayı güneşten korumak için oto branda seçiminin çok doğru yapılması gerekiyor. Yalnızca fiyat kriterini göz önünde tutarak oto brandası almayın. Arabayı güneşten korumak için branda alacaksanız boya yüzeyine zarar vermeyecek kaliteyi arayın.

Otomatik otomobil tentesi

Aracınızı güneşten koruyacak otomobil şemsiyeleri pratik kullanımıyla her yerde kullanabileceğiniz ürünlerdir. Bu ürünlerle otomobiliniz nerede olursa olsun güneşten kendini koruyabilir.

Otomobil şemsiyelerinin nasıl çalıştığını üreticisinin hazırladığı aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

 

Ağaç altına, ağaç gölgesine araba bırakmak da riskli olabilir. Çünkü ağaç reçineleri boya üzerinde reçine lekesi oluşturabilir. Reçine lekesini çıkarmak için yoğun çaba ve özel reçine çıkarıcı kullanmanız gerekebilir.

Aracı güneşten korumak için

arabayı güneş yanığından nasıl koruruz-boya parlatma teknikleri-arabayı güneşten nasıl koruruz-pamuklu araba brandası-boyaya zarar vermeyen branda-arabayı güneşten korumak için-arabayı güneşten korumak için branda-aracı güneşten korumak için

Aracı güneşten korumak için yapmamız gerekenler

Aracı güneşten korumak için doğru yöntem hava sirkülasyonu bulunan bir kapalı veya açık garaj olabilir. Aracı güneşten korumak için güneş ışığını doğrudan görmeyen ortamlar da tercih edilebilir. Ortamın toz içermemesi daha uygundur.

 

Güneşin UV ışınları boya yüzeyinden geçerek metal bölgeye kadar ulaşıyor. Bu süreçte boya pigmentlerinin solmasına neden oluyor. Güneşe uzun süre maruz kalan boya yüzeyleri matlaşıyor, kimyasal polimer yapısında bozulmalar meydana geliyor ve sonunda soyulmalar yaşanıyor.

Boyanın soyulması tamiri imkânsız hale getirdiği için yeniden boya yapmayı gerektiriyor.

Boya yüzeyi güneş altında uzun süre kalan araçlarda ‘boya yanığı’ tabir ettiğimiz matlaşma ve boyanın beyazlaşması, baz kaplama rengine dönmesi durumu ortaya çıkıyor.

Arabanızdaki “güneş lekeleri” üzerinde biraz onarım çalışması yapmak ve çözüm aramak mümkün. Otomobil boyasındaki güneş hasarlarını önlemek için yapılabilecek öneriler.

Arabayı güneş yanığından nasıl koruruz?

Bir pasta alarak boya parlatma teknikleri uygulayıp aracın zarar gören boyasını onarabilirsiniz. Bunun için pastayı dairesel hareketlerle uygulayın. Pasta çekerek yüzeyin temizliğini sağladıktan sonra parlatıcı cila yapabilirsiniz.

Arabayı su ile yıkayın sabun yok. Aşındırıcı olmayan bir güderi veya havlu bezi ile kurulayın, böylece daha önceki örtbas etme çabalarının sonucunu derhal inceleyebilirsiniz. Biraz daha işe ihtiyaç duyan herhangi bir kel nokta veya alan görmeniz gerekiyorsa, istediğiniz kaplamayı elde edinceye kadar yukarıdaki adımları tekrarlayın.

Güneş hasarlı boya onarımının yeni başlayanlar için bir iş olmadığına dikkat edin. Bu, beceri ve uzmanlık gerektirir. Aksi takdirde, arabanızın güzel görünümüne geri dönmek ve eskiden görülen gösterişli parlaklığı elde etmek için profesyonelleri aramak daha iyi olabilir. Care care merkezleri boya yanığı ve güneş lekelerinde en doğru adrestir.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Arabayı güneş yanığından nasıl koruruz? (4 Yorum)

Yorum Yaz

  1. […] araç genellikle güneşe maruz kalırsa, boyası oksitlenmeye başlar ve bu da matlaşan ve soluk boyaya neden olur. Bir […]

  2. […] güneş ışınlarından dolayı renk solmasını […]

  3. […] gibi kirlere karşı uzun ömürlü bir koruma sağlar. Ayrıca, nano kaplamalar, aracın yüzeyini UV ışınlarından korur ve hava veya araba motorunun neden olduğu sıcaklık farklılıklarına karşı dayanıklıdır. […]

YORUM YAZIN