Arabadan zift lekesi nasıl çıkar?

Kategori: Boya koruma / Oto yıkama - 13.738 viewsYorum Yazın
Arabadan zift lekesi nasıl çıkar?

Arabadan zift lekesi nasıl çıkar yaz aylarında araç sahiplerinin en çok uğraştığı sorulardan biri. Çünkü yaz aylarında iki nedenden dolayı araç kaportalarında zift yapışmaları görülüyor. Birincisi asfaltın aşırı sıcaklarda erimeye yüz tutması ve sıvılaşma sonucu yoldan kaportaya lastikler vasıtasıyla transfer olarak yapışması. İkincisi ise yol yapım asfaltlama çalışmalarının yaz aylarında yoğun yapılıyor olması nedeniyle yeni dökülmüş asfalt bölgelerinden araca gelen asfalt ve zift yapışması. Aynı şekilde yanınızdan geçen büyük tonajlı kamyon, TIR gibi araçlar da yoldan zift sıçratabiliyor. Bu nedenle arabadan zift lekesi nasıl çıkar sorusunu car care disiplini içerisinde en pratik yollarını anlatacağız.

Arabadan zift lekesi nasıl çıkar?

Arabadan zift lekesi çıkarmak sadece kaporta boya yüzeyinden değil bazen davlumbaz içlerinden, davlumbaz yoksa çamurluk içlerinden, ızgaralardan, hatta tavandan bile zift sökmek zorunda kalabilirsiniz.

Zift temizleme yöntemleri

Zift temizleme için pratik yöntemler bulunuyor. Ancak bu yöntemlerin hiçbirisini önermiyoruz. En doğru yöntem aracınızı profesyonellere teslim etmektir. Bir car care uygulama merkezine gidip zift sökücü uygulatmak ve aracın profesyonel yıkama ve temizliğini yaptırmaktır doğru yöntem.

Ziyaretçilerimizin beklentilerine cevap verebilmek adına veya bulunduğunuz bölgede car care istasyonu bulunmaması durumlarında uygulayabileceğiniz kurtarıcı çözümler de bulunuyor.

  • Mazot ile zift temizleme

Mazot ile zift temizleme en bilinen ve sıkça kullanılan uygulamadır. Mazot boya yüzeyine zarar vermiyor gibi görünse de çözücü özelliğiyle mikro düzeyde zarar verebilir. Çaresiz durumlarda uygulanabilecek bir kurtarıcı çözümdür.

  • Gazyağı ile zift temizleme

Araba zift temizleme işleminde kullanabileceğiniz bir diğer petrol türevi ise gazyağıdır. Gazyağı mazota göre daha uçucu özellikte olup boya yüzeyine daha az zarar verebilir. Ancak gazyağı bulmak daha zor olduğundan mazotla zift çıkarma daha çok uygulanıyor.

 

  • Sentetik tiner ile zift temizleme

Sentetik tiner boya inceltici olarak kullanılan bir malzemedir. Sentetik tiner zift yapışan bölgelere sprey vasıtasıyla sıkılıp bekletilirse zift tabakasını incelterek boya yüzeyinden ayrılmasını sağlayabiliyor. Sentetik tiner de boya yüzeyine zarar verebilir.

  • Margarinle zift temizliği

Katı margarin zift temizleyici olarak işlev görebiliyor. Ziftin üzerine güneşli ortamda bırakılan margarin erimeye yüz tuttuğunda ziftin de yumuşamasını ve gevşemesini sağlıyor. Zor durumlarda uygulanabilecek bir yöntem olarak aklınızda bulunsun.

  • Profesyonel zift temizleyici ürünler kullanarak zift temizleme

Doğru bir yöntemdir. Diğer yöntemlere göre boya yüzeyine zarar vermediği için ve araba zift temizleme, otomobil zift temizleme amacıyla formüle edildiği için daha güvenle tercih edilebilir.

Farklı ürün ambalajları bulunuyor. Zift çıkarıcı sprey biçiminde genellikle satılıyor. Zift çıkarıcı spreyler etiket üzerindeki tarife göre ziftli bölgeye uygulanarak çok başarılı sonuçlar alınabiliyor. Zift temizleme spreyi boya spreyi gibi teneke ambalajda bulunabildiği gibi zift katran temizleyici olarak satılan plastik şişede fısfıs mantığıyla çalışan modelleri de var.

Zift temizleme yöntemleri arasında zift temizleyici spreyle pratik kullanımlarıyla evde bulundurulması gereken bir otomobil temizlik ürünüdür.

  • Sinek ilacı ile zift temizleme

Sinek ilacını alıp ziftin üzerine sıktığınızda ziftin yumuşayarak çözünüp akmaya başladığına tanık olabilirsiniz. Ancak sinek ilacı ile zift temizleme yönteminin sakıncası da açık havada uygulamanın zor olması, uçucu özelliğiyle çok miktarda ürüne ihtiyaç duyulmasıdır. Boya yüzeyine aerosol içeriğindeki maddelerin zarar verme ihtimali risk oluşturuyor.

  • Jant zift temizleme

Jant zift temizleme için de yukarıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz. Jant orijinal değilse uygulayacağınız yöntemlerin jant üzerinde leke yapma ihtimalini göz önünde bulundurun.

arabadan zift lekesi nasıl çıkar - zift temizleyici - zift çıkarıcı sprey - zift lekesi ayakkabıdan nasıl çıkar - zift temizleme - margarinle zift temizliği - zift temizleme spreyi - araba zift temizleme - zift temizleme yöntemleri - zift katran temizleyici - zift lekesi temizleme - sinek ilacı ile zift temizleme - jant zift temizleme

zift temizleyici

 

Arabadan zift lekesi nasıl çıkar sorusu canınızı fazla sıkmasın. Gördüğünüz gibi zift lekesi temizleme için birden çok yöntem bulunuyor. Biz yine tekrar belirtiyoruz ki en doğru yöntem bir car care uygulama merkezine başvurarak profesyonel zift temizleme hizmeti almaktır.

Eğitim şart diyerek ülkenin insan gücünü, yollarını ve başta otomobil olmak üzere sanayisini geliştiren herkese zift temizleme konusu açılmışken teşekkür etmek istiyoruz. Bugün bu yollarda araçlarla gidebilmek düzgün asfalt yapılmış yollarla mümkün oluyor. Organik büyüme ancak altyapı yatırımlarıyla mümkün. Tekrar bizi büyütenlere teşekkürler!

 

 

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Arabadan zift lekesi nasıl çıkar? (5 Yorum)

Yorum Yaz

  1. […] iyi seramik kaplama boya yüzeyini zift, reçine, haşere ve böcek kalıntıları, kuş pisliği, güneş ışığı gibi zararlı […]

  2. […] kusurların giderilmesiyle işe başlanır. Bu aşamada boya yüzeyindeki kuş pislikleri, zift, reçine gibi kalıntılar temizlenir. Bunun için özel nano teknoloji boya temizleme ürünleri […]

YORUM YAZIN