Araba nasıl yıkanır?

Kategori: Oto yıkama - 14.265 viewsYorum Yazın
Araba nasıl yıkanır?

Araba nasıl yıkanır? Basit bir soru gibi algılanabilir. Doğru araba yıkama ile otomobilinizi 3 yaş hatta 5 yaş yeni görünüme kavuşturmak mümkün olabilir! Aracınızın dış alanlarında bir mucize yaşamak için doğru yerdesiniz! Yüz binlerce araç sahibinin otomobil yatırımını korumasını destekleyen ünlü car care markaları  kalıcı temizlik ve parlaklık için, size özel hediye niteliğindeki önerileri, hiç zaman geçirmeden denemenizi istiyorlar. Bu makaleyi okuyanların yüzde 80’i otomobilini doğru yıkama yapanların tercihi, yüz binlerce kişi tarafından denenmiş diğer önerileri de inceleme şansını kaçırmıyor! Oysa araba nasıl yıkanır profesyonel bir meslek dalı oluşturacak kadar bilgi ve donanım gerektiriyor. Bu nedenle dünyada oto yıkama bizim tabirimizle oto kuaför işi bir meslek olarak yapılıyor.

Bu yazıda araba nasıl yıkanır ve araç yıkama püf noktaları hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceksiniz. Oto yıkama işinin incelikleri konusunu keşfedeceksiniz.

 

Araba nasıl yıkanır?

Araba nasıl yıkanır sırasıyla anlatacağız. Oto yıkama püf noktaları konusunda bilmediğiniz çok şey olduğunu fark edeceksiniz. Bundan önce araba yıkarken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değinmek istiyoruz.

 • Araba hangi deterjanla yıkanır? Araba temizlik malzemeleri ve deterjanla yıkanmaz. Araba yıkamak için gerekli ürünler oto yıkama malzemeleri veya oto yıkama ürünleri ya da oto yıkama kimyasalları olarak bulunabiliyor. Bu cevap araba neyle yıkanır sorusuna da verilmiştir.
 • Sirke arabayı parlatırmı? Bu tür ürünlerin araç boya yüzeyine zararları olduğu biliniyor. Geçici olarak verdiği parlaklık size bir şey kazandırmaz.
 • Araç nasıl temizlenir? Araç temizlenmeden yıkanmaz. Bu nedenle çok yerinde bir sorudur. Boya yüzeyleri ve iç yüzeyler de de iyi bir temizleme yapılmalıdır.
 • Araçları güneş ışığında değil kapalı mekânlarda yıkamak leke oluşumunu engellediği için öneriliyor.
 • Araba yıkamanın püf noktaları arasında aracı bölüm bölüm yıkamak geliyor. Ön bölümü yıkayıp durulayın sonra yan ve arkalara geçin. Aksi halde ilk yıkanan bölgedeki köpükler kuruyup leke oluşturma potansiyeline sahip olur.

 

Araç nasıl yıkanır?

Aracınızı profesyonel olarak yıkamak için atmanız gereken adımları sizin için listeledik.

araba nasıl yıkanır - araba göğsü nasıl parlatılır - araba neyle yıkanır - araba boyası nasıl parlatılır - araba parlatma teknikleri - sirke arabayı parlatırmı - araba hangi deterjanla yıkanır - oto yıkama ruhsat şartları araç nasıl yıkanır - oto yıkama püf noktaları - araba nasıl yıkanır uzmantv - araç nasıl temizlenir - araba nasıl yıkanır youtube - boya koruma yapılan araç nasıl yıkanır - araç koltuğu nasıl yıkanır - araç yıkama püf noktaları - oto yıkama işinin incelikleri - araba nasıl yıkanır video - araç içi temizleme püf noktaları - benzinli araç motoru nasıl yıkanır - araç nasıl yıkanmalıdır - araba yıkamanın püf noktaları

araba göğsü nasıl parlatılır

 

 1. Aracınızın Durumunu Değerlendirin

Araç nasıl yıkanmalıdır sorusunun ilke adımı aracın mevcut durumunu değerlendirmektir. Aracınızın durumunun değerlendirilmesi, sizi nasıl temizlenmesi gerektiğine yönlendirir. Üzerinde iyi bir cila bulunan yeni bir araba ya da arabayı korumak için yalnızca bir yıkama ve wax gerektirebilir, ancak dışa ihmal edilmiş ortalama bir otomobilin de temiz ve cilalı olması gerekebilir.

 

 1. Etiketi Okuyun

Her türlü araba temizleme kimyasalını kullanmadan önce, etiketi okumak önemlidir. Sabun, wax veya detaylandırıcı uygulaması markadan markaya ve araçtan araca değişebilir. Örneğin, alüminyum bir tekerlek üzerinde son derece asidik olan bir krom silindir temizleyicisi kullanmak onu mahvedebilir. Ayrıca, birinci sınıf mikrofiber giysilere yatırım yapın ve boya, tekerlekleriniz ve pencerelerinizde kullanılanlar için ayrı kazıklar tutun. Havlu ve temizlik elbiselerini her kullanımdan sonra yıkayın.

 

 

 1. Aracınızı Yıkama

Aracınızı yıkamak, aracınızın dış yüzeyindeki toz, kir ve çamur gibi kirletici maddeleri kaldıracaktır. Oto yıkama işi püf noktaları arasında her zaman bir araba deterjanı veya bulaşık deterjanı değil, bir otomobil yıkama ürünü kullanın. Aracınızı önce yıkayarak kazıyabileceğiniz daha büyük kir parçalarını çıkarmak için durulayın ve temiz kıyafetler ve kurutma bezleri kullanın.

 

 1. Yüzeyi hazırlayın

Yıkadıktan sonra, çizilmeleri, girdaplar ve boyanızdaki oksidasyonu kolayca görebilir ve yıkamayı kaldırmayan aşırı püskürtme veya yanmaları ya da çevresel etkilerle kirleticileri hissedebilirsiniz. Elini yıkanmış bir aracın üzerine doğru çekin, küçük sıkıntılar hissederseniz, arabanızı temizlemekle bir adım daha ileri gitmeniz gerekir.

İnatçı bağlanmış kirleticileri çıkarmak için bir kil çubuk kullanılabilir. Balmumu da içeren aracınızın yüzeyinden her şeyi çıkaracak ve boyanın pürüzsüzlüğünü sağlayacaktır.

Yüzeyin altında olan çizikleri ve aşınmayı gidermek için bir kimyasal kullanmanız gerekecektir. Bunlar, aplikatör pedleri kullanarak veya çift etkili parlatıcı kullanarak elle uygulanabilir ve uygulandıktan hemen sonra silinirler. Boya yüzeyi parlatma kimyasalı bir boya temizleyicinin bitirmeye çalışması gerekir ve bazen 2., 3. veya 4. uygulamayı da gerektirebilir. Bazı çizikler çok derindir ve yalnızca bir boya rötuşu onarır.

 

 1. Parlak Ekstra Parlatma

Araba boyası nasıl parlatılır? Bu adım isteğe bağlıdır ve cildinize losyon uygulamakla karşılaştırılabilir. Cila, elle veya çift etkili cilalayıcı ile uygulanabilir ve kıvamlandırma yağları, özellikle koyu renkli araçlarda waxlamadan önce renk derinliği ve maksimum parlaklık katar.

Araba parlatma teknikleri konusunda sitemizde detaylı makaleleri okuyabilirsiniz. Bulabileceğiniz bazı makaleleri aşağıda listeledik.

 

Burada verdiğimiz araba nasıl yıkanır ile ilgili oto yıkama püf noktaları kendi kendinize araç yıkarken kullanabileceğiniz bilgileri içeriyor. Profesyonel oto yıkama istasyonlarını tercih ederek aracınızın boya yüzeyine ve mevcut durumuna en uygun temizleme ve koruma kimyasallarıyla profesyonel yıkama yaptırmanızı öneriyoruz.

Profesyonel oto yıkama hizmeti satın alarak aracınızın değerini uzun yıllar koruyabilirsiniz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Araba nasıl yıkanır? (5 Yorum)

Yorum Yaz

 1. […] koruma yapılan araç nasıl yıkanır sorusundan önce artık boya koruma yapılan araç eskisi gibi yıkanmaz demeliyiz. Çünkü boya […]

 2. […] oto yıkama nasıl yapılır? Uygulama mikrofiber bezler kullanılarak yapılıyor. Uygulama ile ilgili susuz oto yıkama video […]

 3. […] yıkamak için dikkat edilmesi gereken noktaları ‘Araba nasıl yıkanır?’ başlıklı yazıdan takip […]

 4. […] Aracınız yıkanırken oluşan fırça çiziklerini önlemiş olursunuz. […]

 5. […] kısa sürede ve çıkarıcıdan daha az su kullanarak lekeleri […]

YORUM YAZIN