Araba camı temizleme

Kategori: Oto yıkama - 3.868 viewsYorum Yazın
Araba camı temizleme

Araba camı temizleme işi de profesyonel bir ilgi gerektiriyor. Araba camı temizleme yöntemleri kullanarak profesyonel car care firmaları yerine siz de evde veya garajınızda yapabilirsiniz. En iyi araba camı temizleme nasıl yapılır?

Bu makalede araba camı temizleme (Araç cam temizleme, oto cam temizleme) adım adım nasıl yapılır takip edebilirsiniz. Araba temizlik bezi (Araba camı temizleme bezi, araç temizlik bezi) nasıl kullanılır video olarak da izleyebilirsiniz.

Araba camı temizleme adım adım tarif

Araba camı temizleme (Araç cam temizleme, oto cam temizleme) neden önemlidir? Doğru araba cam temizleme yapmak adacınızın görünümüne katkı sağlar. Daha önemlisi araba cam temizleme performanslı ve güvenli sürüş için de gereklidir.

Araba cam temizliği için zaman ayırın. Üstün körü yapılan araba cam temizliği nem görüş hem de sürüş kalitenizi olumsuz etkileyecektir. Ayrıca araba cam temizliği araç içi hijyen için de önemlidir.

Araba cam temizleme videosu

Profesyonel bir yaklaşımla araba cam temizleme videosu nasıl olur? Aşağıdaki videoda müthiş bir temizliğin inanılmaz görüntüleri sizi bekliyor.

Araç cam temizleme yöntemleri, araba cam temizliği nasıl yapılır?

Araba cam temizliği nasıl yapılır? Başka bir ifadeyle oto cam temizliği nasıl yapılır? Aracınızın en son camlarını temizleyin. Çünkü diğer yüzeylerdeki kirler cama etki edebilir. Bu nedenle oto yıkama ve temizleme işleminde en on camlara geçin.

Aracınızı gölgede iken temizleyin. Bu durum araba camı temizleme (Araç cam temizleme, oto cam temizleme) için de geçerlidir. Aracınız çok sıcaksa, camı temizlemeniz için çok hızlı buharlaşmak için kullandığınız temizleyici veya suya neden olabilir.

Aşağıda okuyacağınız araba camı temizleme yöntemleri ile mükemmel cam temizliğini yakalayabilirsiniz.

Doğru araç cam temizleme malzemeleri (araba camı temizleme malzemeleri) seçimi

Amonyak bazlı cam temizleyici, çoğu ev cam temizleyici gibi, renklendirmeye zarar verebilir ve aracınızın kauçuk contalarını kurutabilir. Otomotiv amacıyla formüle edilmiş cam temizleyici satın almak için yerel car care firmasına veya otomotiv mağazanıza gitmelisiniz. Konsantre formülü satın alırsanız, en iyi sonuç için onu arıtılmış suyla seyreltmelisiniz.

Her zaman araç cam temizleme malzemeleri (Araba camı temizleme malzemeleri) seçimi için size en yakın car care firmasından destek alabilirsiniz. Araba camı temizleme yöntemleri konusunda gerek ürün alma gerekse hizmet alma konusunda car care istasyonları en doğru adrestir.

araç cam temizleme

Araba cam silme suyu, cam temizleyici

Araba cam silme suyu hazırlarken temiz bir kova kullanın. Mümkünse çeşme suyunu arıtmadan kullanmayın. Çünkü musluk suyundaki kireç camlarınızda kalıntı bırakabilir.  Cam temizleyici olarak oto cam şampuanı alabilirsiniz.

Bilinen markaların oto yıkama şampuanı seçilmelidir. Merdiven altı imalat araba cam temizleme spreyi veya oto yıkama şampuanı ürünlerinden uzak durunuz. Çünkü maalesef içeriğinde ne olduğu bilinmeyen bu tür ürünlere de rastlıyoruz.

Araba cam silme suyu arıtma yapılmadan kullanılıyorsa organik elma sirkesi eklenebilir.

Oto temizlik bezi (Araç temizlik bezi, araba cam temizleme bezi)

Öncelikle araç ile ilgili tüm temizlik ve koruma işlemlerinde oto yıkama eldiveni tavsiye ediyoruz. Oto temizlik bezi (Araç temizlik bezi, araba cam temizleme bezi, araç cam silme bezi, oto cam silme bezi) olarak da mutlaka fiber bez kullanılmalıdır.

Mikrofiber bez kullanımı aracınız üzerindeki kir, toz ve zerrelerle böcek kalıntılarını temizlemede en ideal çözümdür. Aracınızdaki en küçük kir ve toz parçalarını bile temizlemek için elyaf bez mükemmel bir çözümdür.

Araba cam silme bezi olarak mikrofiber bezle veya temiz pamuklu bez kullanabilirsiniz. Araba cam silme bezi fiber bez olursa cam yüzeyinde çizik oluşturmayacaktır. Eğer pamuklu bezi araba cam silme bezi (Araba camı silme bezi) olarak kullanıyorsanız son olarak güderi ile geçmelisiniz. Çünkü güderi pamuklu araba cam silme bezi (Araba camı silme bezi, araç cam silme bezi, oto cam silme bezi) mikro toz zerreciklerini de temizleyecektir.

Oto cam temizleme bezi olarak ayna ve camdan çizilmeden su lekelerini, lekeleri ve kiri çıkarmak için özel bir petek dokusu içeren mikrofiber cam temizleme bezlerini deneyin.

Araba camı temizleme malzemeleri

Araba camı temizleme malzemeleri nelerdir? Oto cam temizlik ürünleri olarak da isimlendirilen araba camı temizleme malzemeleri listesi aşağıda yer alıyor.

 • Otomotiv cam temizleyici
 • Kova (konsantre temizleyici kullanılıyorsa)
 • Bez (mikrofiber önerilir; temiz pamuk)
 • Arıtılmış su
 • Sünger (isteğe bağlı)

Araç cam temizliği nasıl yapılır?

Önce ön ve arka camı temizleyin. Boyut ve açı nedeniyle, bu pencereler arabanızda iyi temizlenmesi en zor olabilir. Temizleyicinizi gerekirse karıştırın ve pencerenize iyi bir miktar püskürtün veya süngerli bir kovadan uygulayın. Ardından ön camınızı ve arka camınızı silmek için temiz bezinizi kullanın.

Lekeleri veya eksik noktaları görmeyi kolaylaştırmak için farklı yönlerde temizleyin. Örneğin, otomobilin dış kısmı için yukarı ve aşağı, iç mekan için soldan sağa silebilirsiniz.

Araba cam temizleme suyu (Oto cam temizleme suyu)

Araba cam silme suyuna ne konur?  Konsantre veya kullanıma hazır oto cam yıkama şampuanı tercih edebilirsiniz. Eğer camda yağ varsa sıvı bulaşık deterjanı da işinizi görecektir.

Araba cam temizleme suyu (Oto cam temizleme suyu) olarak satın alabileceğiniz ürün grupları şu isimlerde bulunabilir.

 • Araba cam sil (Araba camsil, araç cam sil)
 • Araba cam temizleme spreyi (Oto cam temizleme spreyi)
 • Araba cam temizleyici (Araç camı temizleyici, oto cam temizleyici)
 • Araç cam temizleme sıvısı

Araba cam silme suyu (Araba cam temizleme suyu)

Araba cam silme suyu (Araba cam temizleme suyu) hazırlarken çok önemli bir konuya değinmek istiyoruz. Eğer camınızda sinek pisliği veya reçine lekesi varsa doğrudan yıkama işlemine geçmeyiniz.

Öncelikle sinek pisliği, reçine kalıntıları, yağ gibi durumları özel solüsyon ve yöntemlerle temizleyin. Bu konuda sitedeki makaleleri takip edebilirsiniz.

Araba cam silme suyu (Araba cam temizleme suyu) hazırlarken altın oran nedir?

 • % 50 alkol
 • % 50 su
 • Bir bardak beyaz sirke

Araba ön cam temizleme (Araç ön cam temizleme, araba on camı içten temizleme)

Çocuk parmak izleri, köpek burunları, is ve duman, yoldaki kir ve toz, deniz tuzu ve diğer yerel çevresel kirleticiler olmak üzere arabanızın ön cam kirlenme için mükemmel bir ortamdır.

Araba ön cam temizliğine başlarken arka koltuklardan uzanarak daha iyi kuvvet uygulayabilirsiniz. Önce camı silmek için temiz, kuru bir mikrofiber bez kullanın.

Daha sonra camı yağdan arındırmak için farklı bir bez ve sürtünme alkolü kullanın. Kıyıya yakın bir yerde yaşıyorsanız, deniz tuzunu çözmek için camı sirke ile de temizleyebilirsiniz.

Bezin farklı bir tarafını kullanarak veya temiz bir tane tutarak, bezin üzerine (ön cam değil) cam temizleyici püskürtün ve camı dairesel hareketlerle temizleyin.

Araba cam silme aparatı (Araç cam silme aparatı, araba cam silme aparati) kullanmayın. Çünkü bu araba cam silme aparatı (Araç cam silme aparatı, araba cam silme aparati) ürünleri genellikle düşük kaliteli olduğu için cam yüzeyine zarar veriyor. Çizikler oluşturabiliyor.

Araba camı kireç temizleme

Araba camı kireci nasıl temizlenir? (Araba camı kireç temizleme)

Eğer araç camınızda kireç oluşmuşsa basit adımlarla temizleyebilirsiniz. Aşağıda araba camı kireci nasıl temizlenir (Araba camı kireç temizleme) maddeler halinde inceleyebilirsiniz.

 • Bir sprey şişesinde veya kovada bir ölçek suyu bir ölçek beyaz sirke ile birleştirin. Etkilenen bölgelere püskürtün.
 • Alanı temiz, yumuşak bir bezle silin.
 • Bir kova kullanıyorsanız, bir bezi karışımla nemlendirin ve kireci silmek için kullanın.
 • Kireç kolayca silinmiyorsa, karışımı bir bezle nemlendirin ve alanın üzerine koyun. 5-10 dakika bekletin. Bezi çıkarın ve gevşemiş kireci silin.
 • Tüm kireç çözülene kadar tekrarlayın. Karışımdaki sirke, başlangıçta arabadaki balmumunu çıkaracaktır. Tüm kireci çıkarmayı bitirdiğinizde aracı her zamanki gibi yıkayın.

Araba cam temizleme kili (Araba cam temizleme kili, oto cam temizleme kili)

Boya, katran veya kauçuk ve diğer yol kiri gibi agresif bir şekilde birikir ve ön camınıza yapışır. Kil, en iyi cam temizleyiciyle bile kapsamlı bir yıkamadan sonra bile camınızın pürüzlü hissetmesine ve kirli görünmesine neden olacak her türlü inatçı kalıntıları çıkaracaktır.

Araba cam temizleme kili (Araba cam temizleme kili, oto cam temizleme kili) için ilk önce camınızı iyice yıkamanız ve temizlemeniz gerekir.  Ardından cama bir yağlayıcı sürmeniz ve ön camın veya pencerelerin üzerinde küçük bir parça kil çubuğu çalıştırmanız gerekir.

Kil ile camın bir bölümünü temizledikten sonra kil yağını iyice çıkarmak için bir mikrofiber bez kullanın.  Yağlayıcı herhangi bir pus veya iz bırakırsa son bir kez iyi bir cam temizleyici kullanmak isteyebilirsiniz.

Araba cam temizleme kili (Araba cam temizleme kili, oto cam temizleme kili) yapıldıktan sonra camınız ipeksi pürüzsüz hissetmeli ve kristal berraklığında görünmelidir.

Araba camı içten temizleme

Araba camı içten temizleme için özel iç temizleme aparatları bulunuyor. Bu aparatları kullanmadan araba camı içten temizleme yaparken arka koltuktan uzanarak yapabilirsiniz.

Araba camı parlatma

Araba camı parlatma için oto cam cilası kullanabilirsiniz. Ayrıca cam buğu önleyici çözümler çok işinize yarayacaktır.

Yağmurlu havalar için ön cam su kaydırıcı uygulayabilirsiniz. Ayrıca sinek ve kir önleyici ürünleri de tercih edebilirsiniz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Araba camı temizleme (5 Yorum)

Yorum Yaz

 1. […] kalıntılarını da giderir. Detay veren kil işleri cam üzerinde de harikadır. Bir dahaki sefere araç camını yıkarken biraz deneyin. Sonuçlara hayran […]

YORUM YAZIN